24 Kasım 2006 Sayı: 2006/46 (46)
  Kızıl Bayrak'tan
   Açlık ve sefalet kaderimiz değildir!
  Kürdistan’da provokasyon girişimleri
  Genelkurmay Başkanı işaret etti, Özgür Gündem kapatıldı!
  Türk devletinin Ermeni sorunundaki açmazları....
Seçimler yaklaştıkça düzen içi gerici dalaşma sıklaşıyor…
MHP: Değişen ya da değişmeyen ne?/1 - Yüksel Akkaya
Sınıf bilinçli işçiler İstanbul İşçi Kurultayı’nı değerlendiriyor.../2
 Yüksel Akkaya’nın İstanbul İşçi Kurultayı’nda yaptığı konuşma...
  İnsanca çalışma ve yaşam koşulları için mücadele, emeğin onur mücadelesidir!
  “Direnen halklar kazanacak!” gecesi yaklaşık bin işçi, emekçi ve gencin katılımıyla gerçekleşti...
  Genç Komünistler’den “Direnen Halklar Kazanacak Gecesi”ne mesajlar...
  “Direnen Halklar Kazanacak!” gecesine mesajlar...
  ABD Filistin’de iç çatışmaları kışkırtıyor
  İşgal Afgan halklarını açlığa sürüklüyor
  Filistin halkı İsrail ölüm makinesine meydan okudu
  ABD ve Ortadoğu - Abu Şehmuz Demir
  ABD’nin çıkmazı ve bunun olası etkileri M. Can Yüce
  Mücadele Postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın


 

Kızıl Bayrak'tan...

Bu sayımızda 12 Kasım’da toplanan İstanbul İşçi Kurultayı’na ilişkin değerlendirmeleri yayınlamayı sürdürdük. Ağırlıklı olarak Kurultay’a katılan işçilerin değerlendirme, eleştiri ve önerilerinin yer aldığı bu yazılar, öncü işçilerin Kurultay hakkındaki düşüncelerini yeterli açıklıkta ortaya koyuyor. Bu görüş ve değerlendirmeler sınıf bilinçli işçiler şahsında sınıfın örgütlenmeye ve mücadeleye duyduğu istek ve heyecanı da yansıtıyor. Sınıf bilinçli işçilerin Kurultay üzerinden ifade ettiği bu istek ve heyecan doğal olarak sınıf devrimcilerinin Kurultay sonrası devrimci görev ve sorumluluklarına işaret ediyor.

***

Bu sayımızda haber ve mesajlarına yer verdiğimiz bir başka etkinlik, TKİP Yurtdışı Örgütü’nün Almanya’nın Wuppertal kentinde gerçekleştirdiği “Direnen halklar kazanacak!’” gecesidir. Yaklaşık bin işçi, emekçi ve gencin katılımıyla gerçekleştirilen geceye gönderilen mesajların tümünü yazık ki bu sayıda yayınlama imkanı bulamadık. Siyasal içeriği yönünden son derece anlamlı ve önemli bulduğumuz mesajların kalanına gecede yapılan ana konuşmayla birlikte önümüzdeki sayıda yer vereceğiz. Aynı nedenle Haluk Gerger hocanın gecede yaptığı konuşmaya da yer veremedik. Okurlarımız bu anlamlı konuşmayı da gelecek sayımızda bulabilirler.

***

Sınıf cephesinde sermayenin saldırıları boyutlanarak devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından, fabrikalardaki tasfiyeler, onlarla, yüzlerle, binlerle kapı dışarı edilen, işsizliğin cehennemi çukuruna kitlesel olarak atılan işçilere ait haberler birbirini izliyor. Sermaye düzeninin saldırıları elbette işletmelerde süren bu ve benzerleriyle sınırlı değil. Türkiye merkezli haberlerde, işsizleştirmenin yanısıra, devlet eliyle sistemli bir yoksullaştırma politikasının da uygulandığı görülüyor.

Tüm bu saldırılara karşı işçilerin devrimci birliğini ve örgütlenmesini sağlamak, sınıfı devrimci bir politik önderlik altında birleştirmekse giderek daha acil bir görev olarak karşımızda duruyor.

***

Liselilerin Sesi’nin 11. sayısı çıktı. Liselilerin Sesi’nu ulaşmak isteyen okurlarımız kitapçı ve bayilerden temin edebilirler...