İçindekiler:

10 Ocak 2022
Sayı: KB 2022/02

İktidarın ve muhalefetin sokak kabusu
Kriminal rejim "teröre karşı" mı?
Kurlara değil emeğe savaş
Saray rejminin hakaretlerine dur demeli!
Saray rejiminin "zor" dönemi
MESS Grup TİS süreci ve mücadele
Sinbo Direnişi 1. Yılında!
TOMİS: Taslaklar revize edilsin!
Spartakist Hafta makaleleri - Rosa Luxemburg
Kapitalizm: Kriz ve savaş düzeni
Kazakistan'da yılın ilk isyan dalgası
Asya-Pasifik'te tekellerin ortaklığı
Almanya'da konut sorunu
RJ'den "İşçi Direnişleri ve Gençlik" paneli
Üniversitelerde pandemi önlemleri alınmıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

TOMİS: Taslaklar revize edilsin!

Eyleme, mücadeleye, örgütlenmeye!

 

MESS kapsamındaki fabrikalarda çalışan 140 bine yakın işçiyi doğrudan ilgilendiren sözleşme süreci kritik bir aşamaya geldi. 1 Eylül 2021 itibariyle yürürlüğe giren sözleşme süreci için TM, BMİS ve ÖZ ÇELİK İŞ’in MESS’e sunduğu taslaklar çoktan çöp oldu. MESS’ in verdiği teklifler ise metal işçisiyle alay etmekten başka bir anlam ifade etmiyor. 

Elektrik, doğalgaz ve diğer temel tüketim ürünlerine yapılan zamlar, artan hayat pahalılığı ve enflasyon oranları karşısında metal işçisine sefalet ve kölelik koşulları dayatılıyor. MESS, metal işçilerine kırıntı düzeyinde zamlar teklif etmekte, kazanılmış haklara göz dikiyor. Deneme süresi, ikramiye, kıdem vb. konularda metal işçilerine yeni kölelik koşulları dayatmak istiyor. Pandemi döneminde metal işçilerini ölümle burun buruna çalıştıran MESS patronları kriz edebiyatına sarılıyor. Sendika ağaları ile kol kola girmiş, metal işçisini en aza razı etmeye çalışıyor. Halbuki, pandemi döneminde ihracat rekorları kırarken, üretilen malların satış fiyatları yüzde 50’ün üstünde artarken, işçinin emeğinden çaldılar. Ucuz işçilik dayatıyor, aynı zamanda servetlerine servet katıyorlar. MESS, metal işçisini dişe diş bir kavgaya davet ediyor.

Sendika ağaları iş başında!

Metal işçileri taslağın revize edilmesini isterken, sendika ağaları koltuğu koruma derdine düşmüş. Taslağın çöp olduğunu inkar ediyorlar. Taslakları revize etmekten uzak duruyorlar. Her sözleşme sürecinde olduğu gibi uğursuz rolünü oynayan sendika ağaları ve güdümündeki yönetici ve temsilciler, metal işçisini çöp olan taslağa ikna etmeye, tepki gösteren işçileri tehditle, baskıyla susturmaya, bastırmaya çalışıyor. En ağır sömürü koşullarında çalışmaya zorlanan metal işçilerinin haklı ve meşru talepleri için verdiği mücadeleyi engellemeye çalışıyor. Her zamanki gibi açıkça metal işçilerine ihanet ediyorlar. 

Ne MESS’in teklifleri ne de sendika ağalarının taslakları kabul edilemezdir!

Sözleşme görüşmelerini bir an önce bitirmeye çalışan sendika ağalarının ihanetine geçit vermemek metal işçilerinin elindedir. Artık hiçbir inandırıcılığı kalmayan TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının dahi altında kalan taslak ve teklifler ile metal işçilerinin insanca çalışma ve yaşama koşullarına sahip olması imkansızdır. MESS ile ortak hareket eden sendika ağalarının enflasyon vb. üzerinden sergileyeceği ayak oyunlarını boşa düşürmek için tüm metal ve otomotiv işçilerini mücadeleye çağırıyoruz. Geleceğimizi çalmaya çalışanlara karşı tek yürek olmalı, birlik olmalıyız. Vakit kaybetmeden tüm fabrikalarda metal işçileri bir araya gelsin, örgütlülüklerimizi güçlendirmek için kolları sıvamalıyız. Çöp olan taslaklar için değil, insanca çalışma ve yaşama koşullarına sahip olmak için harekete geçmeli, MESS ve sendikal bürokrasiye karşı sesimizi yükseltmeli, eylemlerimizi artırmalıyız.

Nasıl ki 2015 Metal Fırtınada yaptıysak yine yaparız. Bu defa daha sıkı kenetlenelim. Metal Fırtına’nın ürünü olan sendikamız TOMİS, metal işçilerinin haklı ve onurlu mücadelesinin her daim yanındadır. Söz, yetki, karar hakkının işçide olduğu sendikamız ile bağları güçlendirelim.

Güneşli, güzel günler yakındır, o günlere kavuşmak için şimdi mücadele zamanı…

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası

 

 

 

 

 

Direnen Lila Kağıt işçileriyle dayanışma

 

Tekirdağ Ergene Ulaş OSB’de bulunan Lila Kağıt fabrikasında işçiler çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerin yükseltilmesi için Türk İş’e bağlı Selüloz-İş’de örgütlenmeleri sonrası işten atma saldırısı ile karşılaşmıştı.

Yaklaşık 1 haftadır fabrika önünde direniş gerçekleştiren 8 işçi için bugün Lila Kağıt önünde Türk-İş’e bağlı sendikaların da desteğiyle eylem gerçekleştirdi. İlk olarak pankartlarla fabrika önüne sloganlarla yürüyüş gerçekleştiren direnişçi işçiler, fabrika önünde ajitasyonlarla, sloganlarla ve halaylarla eylemlerini başlattılar.

İş çıkış saatinde fabrikada çalışan işçiler, servislerin bekleme noktasına gelemedi. Zira, Lila Kağıt sermayedarları, eylemi işçilerden gizlemek için servisleri fabrika içerisine alıp işçileri arka kapıdan çıkardı.

Eyleme Selüloz-İş’in İstanbul, Kocaeli’deki fabrikalarından üyelerinin yanısıra, Bel Karper grevcileri, Industry All’den, Selüloz-İş Genel Başkanı ve Şube Başkanları, Türk-İş Bölge Başkanı, Türk Metal Çerkezköy ve Kapaklı Şube Başkanları, Teksif, Tek Gıda-İş sendikası yöneticileri destek verdi. Basın açıklamasını Selüloz-İş Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç gerçekleştirdi. Açıklamada Lila Kağıt’taki örgütlenme sürecinden bahseden Parlakkılıç, sonrasında Lila Kağıt sermayesi ile uzlaşmak için ellerinden geleni yaptıklarını ancak Lila Kağıt sermayesinin uzlaşmaz tutumu ve işten atma saldırısı sonrası direnişi seçtiklerini ifade etti. Direnişçi işçilerin yalnız olmadığından bahseden Parlakkılıç, arkalarında Selüloz-İş Sendikası’nın sonuna kadar duracağını öne sürerek, Lila Kağıt’a sendika girene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Basın açıklaması sırasında Lila Kağıt sermayedarları içeriden araçları hızla çıkartınca işçiler araçların önünü kesti. Bu sırada direnişçilere müdahale eden polis ile kısa süreli arbede yaşandı. Sonrasında halaylarla ve sloganlarla eylem sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Trakya

 

 

 

 

 

 

Rifis işçileri direnişte

 

2022 yılının ilk günlerinde de işçilere yönelik hak gaspları, işten çıkarmalar, sendikalaşmaya dönük saldırılar sürüyor. Diğer taraftan işçilerin bu saldırılara karşı hak arayışları parçalı olsa da aralıksız devam ediyor. Bu mücadelelerin bir örneği de Kartal’da Rifis fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan işçiler tarafından veriliyor.

6 aydır sendikal üyelik çalışmalarının yürütüldüğü Rifis fabrikasına 4 Kasım 2021’de Birleşik Metal-İş tarafından sendikal yetki başvurusunda bulunulmuş, 16 Kasım 2021 tarihinde yetki alınmıştı. Yetki başvurusu sonrası Rifis sermayedarı işten atma saldırısını devreye soktu. 8 işçi Kod-4’ten işten çıkarıldı. 

İşten atılan işçiler sendika düşmanlığına ve işten atma saldırısına karşı fabrika önünde direnişe geçti. İşçiler çalıştıkları yıllar boyunca düşük ücretlere mahkum edildiklerini; çalışma koşullarının yanı sıra yemeklerin niteliksiz olduğunu, insan onurunu zedeleyen uygulama ve hakaretlere maruz kaldıklarını belirtiyorlar.

İzin alma, zam vb. konularda çifte standart uygulandığını, mesaiye kalma noktasında baskıya maruz kaldıklarını aktaran işçiler, bu sorunlara karşı ev ev dolaşıp 6 ay boyunca gizli bir şekilde sendikal üyelikleri tamamladıklarını anlattı. Birleşik Metal-İş’in yetkiyi almasından sonra patronun tavrının değiştiğine ve sendika düşmanlığının dışa vurduğuna dikkat çekti. Direnişçiler, sendikadan istifa etmeleri için Rifis kapitalisti tarafından çeşitli teklifler öne sürüldüğünü belirtti. Nitekim 8 işçiyi işten atan Rifis sermayedarı, içeride kalan işçilere de tekliflerini sunmaya devam etti. Yılbaşı öncesinde işçilere 7500 lira ödenirken, “sendikadan istifa karşılığında gerisinin geleceği” “sözleri” verilmiş!

Kapı önünde direnişte olan Rifis işçileri, içerideki arkadaşlarını patronun geçici tekliflerine kanmamaya çağırırken, hafta içi 07.30-17.30 arası durdukları kapı önü direnişlerine de destek ve dayanışma çağrısında bulunuyor.

Kızıl Bayrak / Kartal