2 Kasım 2018
Sayı: KB 2018/41

Ekim Devrimi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor!
Ortadoğu, Kürt sorunu ve “çözüm masası”na çağrı
Gerici-faşist koalisyondaki çatlak ve reformist sol
Saray rejimi din istismarında ölçü tanımıyor!
Kıdem tazminatını gasp etme planı devrede
Kriz içinde debelenen düzene karşı fabrika örgütlenmelerinde birleşelim!
Hidromek’te “arabulucu” oyunu
Türkiye’den Filistin’e iş sağlığı ve güvenliği eğitimi(!)
KESK yöneticileri şiddete son vermelidir!
İşçilerin kaleminden ekonomik kriz
Ekim Devrimi üzerine - V. İ. Lenin
“Gerçek insan” Karadayı!
“Amerikan rüyası”na yürümek ya da kabustan kaçmak
Savaşın acı sahneleri
Dörtlü Zirve gerçekleşti, sorunlar devam ediyor
İdlib’de kimyasal provokasyon hazırlığı
Almanya-Hessen’de eyalet seçimleri
Frankfurt’ta ‘Marksizm ve işçi sınıfı’ konulu seminer
Greif işgalini yargılayanların karşısında, grev hakkını kullanan Greif işçilerinin yanındayız!
Özgürlüğümüz ve geleceğimiz için YÖK’e ve YÖK düzenine karşı mücadeleye!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gerici-faşist koalisyondaki çatlak ve reformist sol

 

Fiili olarak 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan, kazan-kazan ilişkisine dayalı, 24 Haziran seçimleri ile de “Cumhur İttifakı” adını alarak yasal statü kazanan gerici-faşist koalisyon son günlerde bunalımlı hale gelmiş bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere darbe girişiminin ardından, Erdoğan’ın başkanlık sisteminden söz edemeyecek durumda olduğu bir anda, Devlet Bahçeli “fiili duruma yasal nitelik kazandırmak gerek” diyerek referandumu gündeme getirmiş, ardından Erdoğan’ın/AKP’nin işine gelecek bir şekilde erken seçim çağrısı yapmıştı. Bunun karşılığında MHP kitle desteğini önemli ölçüde yitirdiği, mecliste temsiliyetinin riske girdiği bir noktada ittifak yasasıyla meclise girmeyi garantilemişti. Tüm bu zaman boyunca Erdoğan/AKP iktidarına her konuda koltuk değnekliği yapan MHP, geçen hafta “işin tadı kaçtı” diyerek yerel seçimlerde ittifak yapmayacaklarını açıkladı. Hemen ardından Cumhur İttifakı’nın diğer bileşeni Büyük Birlik Partisi de yerel seçimlerde bağımsız davranacaklarını açıkladı.

Kuşkusuz karşılıklı hesap ve çıkarlara dayanan bu ittifaktaki çatırtı sesi ilkin MHP’nin ısrarcı olduğu af meselesi ile geldi. İçerideki mafyatik uzantıları tarafından zorlandığı belli olan MHP’nin af teklifine Erdoğan, “50 bin uyuşturucu suçlusunun olduğu bir dönemde af çıkaramayız. Bizler uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız” diyerek, karşı çıktı. Af tartışması üzerinden iki tarafın atışması devam ederken, Danıştay 8. Dairesi’nin geçmişte okullarda okutulan “Andımız”ın kaldırılmasını içeren yönetmeliği MHP’ye yakın Türk Eğitim Sen’in itirazı üzerine iptal etmesiyle yeni bir demagojik tartışma başladı. Faşist parti kafatasçı zihniyetine uygun bir şekilde andı savunurken, Erdoğan/AKP ise faşizme karşıtlığından değil elbette, ancak andın barındırdığı Kemalist unsurlardan rahatsızlığından ve tabii yaklaşan yerel seçim öncesi muhafazakar Kürtlere göz kırpmak için Danıştay’ın yetki aşımı yaptığını ifade ederek bu karara karşı çıktı.

Bütün bu tartışmaların ardından MHP, “Hiçbir ittifak, yok sayılması, tez ve önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalmayacaktır. Diğer tarafın üstten bakması, parmak sallamasıyla yaşamayacaktır. Pozisyon hatırlatması, ‘çatladı-patlıyor’ ihbarlarıyla, şartların kollanmasıyla varlığını idame ettiremeyecektir. Dürüstlük olmadan eşitler arası ilişki sürmeyecektir. Bazıları sevinç taklaları atabilirler. Tartışmalara son vermenin vakti yoktur. Bu kronik süreci uzatmanın anlamı ve alemi yoktur. Herhangi bir ittifak beklentimiz, arayışımız, niyetimiz artık kalmamıştır” diyerek, sitemkâr bir açıklama ile en azından yerel seçimler üzerinden ittifakın sonlandığını ifade etti.

Dinci-faşist koalisyondaki bu gelişmeler düzen muhalefetinde ve tüm umudunu seçimlere bağlamış reformist solda ilgiyle karşılandı. İttifakın “Cumhur ittifakında çatlak!” çığlıklarıyla karşılanan sonu, seçimlere dair yeni umutlar oluşturdu. MHP’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere her ilde aday çıkaracağını açıklaması, AKP’yi geriletecek bir olay olarak değerlendirilip belli bir sevinç yarattı. Koalisyonun bu iki tarafının seçimlere ayrı ayrı katılması elbette ki oy oranlarında bir değişim yaratabilir ancak bunun solda yarattığı hava kendi gücüne güvenmemenin ve seçimlere dair beslenen ham hayallerin utanç verici yeni bir örneği oldu.

Burjuvazinin egemenliği koşullarında gerçekleşen seçimlerin misyonunu tartışmak bir tarafa, özellikle 7 Haziran’dan beri alenen gerçekleşen usulsüzlükler gözler önündeyken yerel seçimler üzerinden iktidardaki gericiliğin geriletilebileceğini iddia etmek işçi ve emekçilere altı boş hayaller satmaktan başka bir şey değildir. Bu iddiayı iktidar bloğunun zedelenmesi üzerinden desteklemek de reformist solun takatsizliğinin boyutunu gösteriyor. Düzen siyasetinin çatlaklarında politika yapma ve öz gücüne değil, düzen siyasetindeki gerici çatışmalara dayanma tutumu, emekçileri her yanıyla çürümüş ve teşhir olmuş bu düzene tekrar yöneltmekten başka bir işlev taşımıyor.

Oysa yapılması gereken, iktidar bloğundaki gerici çatışmaları bir umut olarak sunmak değil, tersine gerici iktidarın yönetememe krizini, düzen muhalefetinin aczini teşhir etmek, emekçiler arasındaki sağ-sol, Kürt-Türk, Alevi-Sünni gibi yapay ayrımlara son verip, emek eksenli bir taraflaşma yaratmaktır.

 

 

 

 

Merkez Bankası’ndan kriz itirafları

 

Türkiye kapitalizminin krizinin sonuçlarından biri olan yüksek enflasyon, önümüzdeki dönemde de işçi sınıfı ve emekçilerin sefaletini derinleştirmeye devam edecek. AKP şefleri, TL’nin döviz karşısındaki değer kayıplarının durulmasıyla “zor dönemi atlattık” söylemlerini devreye soksa da, bu kayıpların bir yansıması olan enflasyonun önümüzdeki dönem ve gelecek yıl da yüksek seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Merkez Bankası’nın (MB) 31 Ekim’de açıkladığı enflasyon raporuna göre, yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 13,4’ten yüzde 23,5’e yükseltildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 20,8 olarak açıklanmıştı.

MB’nin 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 10’dan yüzde 15,2’ye çıkarılırken, 2020 yılında enflasyonun yüzde 9,3’e düşeceği öngörüsünde bulunuldu. Bakanlığın tahmini ise sırasıyla yüzde 15,6 ve yüzde 9,8 olarak açıklanmıştı.

MB Başkanı Murat Çetinkaya’nın enflasyon raporuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ekonomideki dengelenme” adı altında krizin belirgin hale geldiği de itiraf edildi. Bu çerçevede; kredilerin büyüme hızının ve iktisadi faaliyetin yavaşladığı, ithalat talebinin azaldığı, imalat girdi alımlarının düştüğü ve 3. çeyrek enflasyonunun, tahminlerin çok üzerinde gerçekleştiği vurguları yapıldı. Enflasyon tahminlerinin yükseltilmesinde ithal fiyatların ve gıda fiyatlarının artışının etkisinin olduğunu ifade eden Çetinkaya, 2018 yılı tahmininde 4,1 puanın ithal fiyatlarından, 3,8 puanının da gıda fiyatlarından kaynaklandığını söyledi. 2018 yılı sonu için gıda enflasyonu tahmini de yüzde 13,0’ten yüzde 29,5’e yükseltildi.