3 Mayıs 2019
Sayı: KB 2019/18

Sınıfa karşı sınıf mücadelesini büyütelim!
İran’a yaptırım, gerici koalisyonun krizini derinleştiriyor
Seçim hazımsızlığı ve düzen krizi
Baskı ve terör dışında bir çıkış yolu bulamıyorlar!
‘Sınıfa Karşı Sınıf Kurultayı’ gerçekleşti
Ankara’da polis operasyonuna karşın 1 Mayıs kararlılığı
Kocaeli’de 1 Mayıs
Kocaeli 1 Mayıs’ından izlenimler…
İşçi ve emekçiler 1 Mayıs alanlarında buluştu
Binlerce işçi İstanbul 1 Mayıs’ında buluştu
İzmir’de kitlesel 1 Mayıs
Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıslar
Dünyanın dört bir yanında kitlesel-coşkulu 1 Mayıs
Paris’te kitlesel, militan 1 Mayıs
Almanya’da 1 Mayıs
İsviçre’de 1 Mayıs eylemleri
Sri Lanka’da katliam ve perde arkası
Emperyalizmin “insan hakları” maskesi: Af Örgütü
Denizler’in yükselttiği bayrak, komünistlerin ellerinde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kürdistan’da 1 Mayıslar

 

Kürdistan’da birçok merkezde, yasaklara ve polis ablukasına karşın Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs dolayısıyla yürüyüş, basın açıklaması ve mitingler gerçekleştirildi. Eylemlerde, ekonomik krizin faturasının işçi ve emekçilere kesilmeye çalışılması, bu kapsamda gündeme getirilen “reform” adlı yıkım programı protesto edildi. Kıdem tazminatı hakkının gaspına, işten çıkarmalara karşı mücadele vurgusu yapıldı. Ayrıca, tecritin kaldırılması için başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekilen mitinglerde, “Tecrit son bulsun. Çocuklarımız yaşasın” mesajı verildi.

Diyarbakır’da KESK, DİSK, TMMOB ve Diyarbakır Tabip Odası öncülüğünde İstasyon Meydanı’nda miting düzenlendi. Kortejler eşliğinde miting alanına ulaşılırken, valiliğin “tülbent yasağı” bahanesiyle tutsak anneleri polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Alana girişlerin tamamlanmasının ardından mitingin açılış konuşmasını tertip komitesi adına Hasan Hayri Eroğlu yaptı. Eroğlu “İşçi ve emekçilerin 1 Mayıs Günü’nü kutlayarak, “Adalet, yaşam hakkı, emeğin özgürlüğü için, çocuklarımız için, güzel yarınlar için, tüm ezilenlerin hakları için, bugün her zamankinden daha çok örgütlenmeye, mücadeleye, dayanışmaya ve birliğe ihtiyacımız var. Bu duygularla hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Tertip komitesinde yer alan kadınlar adına söz alan Esra Adem “Faşizm en barbar şekilde halkların karşısında durmaktadır” diyerek ölümü değil yaşamı, savaşı değil barışı savunduklarını vurguladı.

Şırnak’ta 4 yıl önce kent merkezi ve ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle yapılamayan 1 Mayıs kutlaması 4 yıl aranın ardından KESK tarafından Cizre’deki sendika binası önünde basın açıklaması ile gerçekleştirildi.

Mardin Valiliği’nin izin vermemesi nedeniyle şehir merkezinde gerçekleştirilemeyen kutlamalar, şehir merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Artuklu Kapalı Spor Salonunun önündeki boş alanda yapıldı. Karayolları İl Müdürlüğü önünde toplanan kitle miting alanına yapılan yürüyüşte “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Bijî 1 Gulan!”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Tecrit kalksın tutsaklar yaşasın!” sloganları atıldı.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Sanat Sokağı’nda toplanan yüzlerce kişi Seyit Rıza Meydanı’na yürüyerek burada miting düzenledi. Yapılan konuşmalarda “Emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilmediği, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir ülke özlemiyle herkesin 1 Mayıs’ını kutluyoruz” vurgusu yapıldı.

Siirt’te Belediye-İş Sendikası tarafından, polis ablukası altında gerçekleşen 1 Mayıs mitinginde, emek düşmanı politikalara, işsizliğe, yoksulluğa, kıdem tazminatının zorunlu BES ile birleştirilerek fona devrine, emperyalizme karşı ve krizin faturasını ödememek için 1 Mayıs’ta alanlarda oldukları ifade edildi.

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan 1 Mayıs kutlamasında, “OHAL ve KHK’ler gidecek biz kalacağız”, “Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe teslim olmayacağız, umudu ve mücadeleyi büyütmek için her yer 1 Mayıs” pankartları açıldı. Yapılan konuşmada açlık grevine de dikkat çekildi.

Van’daki 1 Mayıs mitingi ise DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde “Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe teslim olmayacağız” şiarıyla Musa Anter Barış Parkı’nda gerçekleştirildi. Yapılan konuşmaların ardından Koma Rojarya’nın seslendirdiği müzikler eşliğinde çekilen halaylarla miting sona erdi.

Antep’te 1 Mayıs KESK, DİSK, TMMOB, Türk-İş ve TTB’nin Kırkayak Parkı’nda organize ettiği mitingle kutlandı. Çocukları cezaevlerinde açlık grevinde olan annelerin de katıldığı miting tam bir polis ablukasında gerçekleştirildi.

Maraş’ta Nurhak ilçe merkezinde bir araya gelen HDP, CHP, ESP ve KESK’liler 1 Mayıs’ı davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla kutladı.

Adıyaman’da da itfaiye müdürlüğü önünde toplanan emekçiler sloganlarla Mustafa Yücel Özbilgin Parkı yanında bulunan miting alanına yürüyerek burada 1 Mayıs’ı kutladı. Konuşmaların ardından Rewşan Çeliker’in ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla miting son buldu.

Malatya’da KESK’in çağrısıyla Emeksiz Altkavşak’ta bir araya gelen kitle sloganlarla Emeksiz Yüzüncüyıl Meydanı’na yürüyerek burada 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Gazetemize 1 Mayıs mesajı

 

1 Mayısı coşkuyla selamlıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyor, yayın göndermedeki duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.

Murat Karayel
F Tipi Cezaevi B-14 Hacılar
KIRIKKALE