İçindekiler:

2 Nisan 2021
Sayı: KB 2021/Özel-13

1 Mayıs yaklaşırken…
Zorbalığa inat direniş!
Çıkışsızlık içinde AKP kongresi
Emekçilerin soracak hesabı var!
Kaz Dağları aynasında doğa talanı
Dolar yükseliyor, yoksulluk katmerleşiyor
Direniş günden güne büyüyor!
“Bundan sonrası hepimizde!”
Hyundai’de yaşananlara dair…
İşçiler hakları için direniyor
Tarihsel TKP’nin Kadrocu inkârı / 1 - H. Fırat
Kadınların sesini kısamayacaklar!
Zirvelerden Saray’ın payına düşen
ABD ile Çin arasında gerilim artıyor
5 Nisan Kararları’nın yıldönümü…
73 yıldır ışığı hiç sönmeyen yazar
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

İşçiler hakları için direniyor

 

TOMİS’ten EVSİD önünde eylem

Kod 29’un kaldırılması talebi ile Sinbo fabrikası önünde direnen Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilbent Türker, Sinbo patronunun da üyesi olduğu Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği’nin (EVSİD) Genel Kurulu başladığı saatlerde EVSİD önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

2 Nisan’da direnişinin 68. gününde yapılan açıklamada AKP şefi T. Erdoğan’ın “Fabrikalarda üretim hiç durmadı” sözü hatırlatılarak AKP iktidarının pandemide işçilerin yaşamını hiçe saydığı teşhir edildi. EVSİD kapitalistlerinin fabrikalarındaki sefalet koşullarına, baskı ve sömürüye dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

Arnica’dan Fakir’e, Fantom’dan Korkmaz’a, Kütahya Porselen’den Simfer’e kadar daha adını saymadığımız 200’e yakın fabrikanın patronu ve yöneticileri burada. MÜSİAD önündeki açıklamamızda da belirttiğimiz gibi, patronlar toplantılarında ‘işçilerimizin çalışma koşullarını iyileştirelim, ücretlerini arttıralım’ demiyorlar tabii ki! Onlar; ‘kâr, kâr ve ne pahasına olursa olsun bir daha kâr’ diyorlar!”

Açıklama “Başta Sinbo olmak üzere EVSİD şahsında emeğimizi sömüren siz patronların kâr hırsına karşı biz de örgütleniyoruz. Emeğimizi çaldığınız yetmiyormuş gibi yalan ve iftiralarla Kod 29’a sarılmanıza karşı da direniyoruz. Bugün direnişimizin 68. günündeyiz ve inanıyoruz ki daha önce nasıl kazandıysak yine direne direne kazanacağız!” ifadeleriyle son buldu.

SML direnişçisi işçilerin de katıldığı açıklamanın ardından Sinbo önünde vardiya çıkışında işçilere seslenildi.

SML direnişçileri Zara önündeydi

DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçileri, direnişlerinin 59. gününde 2 Nisan’da Zara mağazası önünde basın açıklaması yaptı.

SML Etiket’teki saldırıdan Zara’nın da sorumlu olduğunun altını çizen DEV TEKSTİL temsilcisi, “Koronavirüs nedeniyle pek çok emekçi kardeşimiz yaşamını yitirdi. Buna karşı bizim mücadeleden başka seçeneğimiz yok. Bizlere Sinbo, SML Etiket, Migros, PTT işçileri ne yapmamız gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

Ardından söz alan direnişçi Derya Sırbudak, “28 Ocak’ta 22 arkadaşımızla birlikte işten çıkarıldık. Sendikal çalışmaya öncülük eden işçiler çıkarıldı. Direnişimizden bir adım geri atmayacağız” dedi.

Eylemde söz alan direnişçi Seçil Arı ise, düşük ücretlerle gece gündüz çalıştırıldıklarını belirterek “Şu an Zara’dan bir tshirt bile alamıyoruz. Biz üretiyoruz, patronlar sefa sürerken biz cefa çekiyoruz” dedi.

SML Etiket direnişinin “Sendika düşmanlığı ve işten atmalar son bulsun! İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın! Taşeron çalışma son bulsun!” taleplerinin bir kez daha haykırıldığı eylemde, Zara’nın pandemide kârlarını katladığı da teşhir edildi.

Migros Depo işçilerine gözaltı

Migros Depo’da ücretsiz izin ve ardından Kod-29’la işten çıkarma saldırısına karşı 3 aydır direnişlerini sürdüren DGD-SEN üyesi işçiler, Migros kapitalisti Tuncay Özilhan’ın evi önünde yaptıkları eylemde bir kez daha polisin saldırısıyla karşılaştı.

TÜSİAD YİK başkanı da olan Özilhan’ın evinin önünde 31 Mart günü eylem yapmak isteyen işçiler, “mahallede eylem yasağı” bahanesiyle polis tarafından engellenmek istendi. “Yaşasın Migros direnişimiz!”, “Özilhan işçiye hesap verecek!”, “İşçiler açken Özilhan’a huzur yok!” “Sermayeniz bizden çaldıklarınız!” sloganlarını haykıran işçiler ve İnşaat-İş Sendikası’ndan dayanışmaya gelenlerin de aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

A-Plas’ta Kod-29’a karşı direniş

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde Tofaş, Ford, Hyundai gibi büyük firmalara plastik yedek parça üreten A-Plas fabrikasında Türk Metal sendikasında örgütlendikten sonra Kod-29’la işten çıkarma saldırısıyla karşılanan işçiler, bir aydır fabrika önünde direnişte.

Türk Metal’in çadırında nöbetleşe direnen 71 işçi, kalarak eylemlerini sürdürüyor. “Hükümet duyana kadar bu eyleme devam edeceğiz” diyen işçiler, gasp edilen haklarının arkasında olduklarını ve direnişle kazanacaklarını belirtiyor.

Modül Çelik işçileri iş bıraktı, zammı aldı

Kocaeli Kartepe’de bulunan Modül Çelik fabrikasında işçiler kapitalistlerin yüzde 12 zam dayatmasına, ücretleri geç yatırmasına karşı işçiler iş bıraktı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu’nun yeğeni Cenk Karaloğlu’nun sahibi olduğu fabrikada işçiler, ödenmeyen ücretlerini 31 Mart sabahı aldılar. Bir daha gecikme olmayacağı sözü verilen işçiler bu yılın Ocak ayından itibaren uygulanacak yüzde 15 zamlı ücretlerini de Nisan ayıyla birlikte almaya başlayacak.

Antep’te tekstil işçileri Kod-29’a karşı direnişte

Antep’te Kod-29 ile işten atılan DİSK Tekstil üyesi Yasin Kaplan ve Güven Boya işçileri direnişlerinin 45. gününde 31 Mart günü suç duyurusunda bulundu.

İşçilerin adliye önünde yaptıkları açıklamada DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen konuştu. Kapitalistlerin pandemi fırsatçılığına ve Kod-29 saldırısına değinen Türkmen, “İşçileri ahlaksızlık ve kötü niyetle suçlayarak işten atanlar onlar; yasaları çiğneyen, işçilerin anayasal hakkını kullanmasına engel olan, türlü suçları işleyenler onlar, fakat ahlaksızlık ve kötü niyetle suçlanan işçiler. İki fabrika yönetimine de bir kez daha sesleniyoruz; bu suçları işlemekten vazgeçin” dedi.

Bakırköy Belediyesi işçilerinin 14. eylemi

Bakırköy Belediyesi’nde DİSK/Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler, toplu iş sözleşmesi (TİS) hakları için başlattıkları eylemlerin 14.’sünü 30 Mart’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptı.

Belediye yönetiminin, toplu sözleşme yapmamak için yasal süreci uzattığı, işçilerin haklarını gasp ettiği, pandemide de yeni sömürü uygulamalarını devreye soktuğu teşhir edilen açıklamada, işçilerin sorunlarının masada çözülmesi istenerek şu talepleri sıralandı: “Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmeleri yapılsın, keyfi olarak işten attığınız işçiler geri alınsın, ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretleri eski haline getirilsin, işçiler üzerinde yapılan baskılara tehditlere son verilsin, sendikalı olma hakkımıza saygı gösterilsin.”

ENMED Tekstil işçilerinden eylem

Mersin Serbest Bölge’de bulunan En Med Global Tekstil’de işçiler alamadıkları Şubat ücretleri için 29 Mart günü fabrika önünde eylem yaptılar.

Bir süredir üyesi oldukları DEV TEKSTİL sendikasının sosyal medya sayfasında seslerini duyuran işçiler son olarak sendikaları ile birlikte eylem yaptılar. Eylemde sendika üyeleri söz alarak basını ve desteğe gelenleri bilgilendirdiler. Kendilerine söz verilen tarihte paralarının yatırılmadığını, sürekli oyalandıklarını belirten işçiler “hakkımız olanı almak için eylem yapmaktan başka çaremiz kalmadı” dediler.

Cem Bialetti grevi sonuçlandı

Cem Bialetti fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası ile süren toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanmasıyla grev 28 Mart’ta 19. gününde sona erdi.

Anlaşmaya göre, birinci altı aylık dönem için ücretlere yüzde 18 oranında zam yapıldı. Ücretlere 2. altı ayda yüzde 6, ve izleyen her altı ayda enflasyon oranında zam yapılacak.

Bayrampaşa Belediyesi’nde eylem

Bayrampaşa Belediyesi’nin Kod 29‘la işten çıkardığı işçiler, belediye önünde eylem yaparak “Asıl ahlaksızlık yapanlar bizi işten çıkartanlardır” dedi.

İşten atılan işçilerin işe geri alınmasını istenen açıklamada; işçiler üzerindeki baskı ve mobbingin son bulması, 2018 yılı toplu iş sözleşmesinin şartlarının uygulanması taleplerini haykırdı.

PTT işçileriyle dayanışma

1 Nisan günü PTT işçilerinin direnişini, TOMİS üyesi Sinbo direnişçisi Dilbent Türker ve DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket direnişçileri birlikte ziyaret etti. Sloganlarla direniş alanına giden direnişçi işçiler “Yaşasın sınıf dayanışması” dedi.