5 Temmuz 2019
Sayı: KB 2019/25

İşçi ve emekçilere kazandıracak olan sınıf mücadelesidir!
Saray rejimi G-20 Zirvesi’nde silah tekellerine teslim oldu
İlerici-devrimci güçlere yönelik saldırganlık devam ediyor
Haziran ayı işçi hakları ihlalleri raporu
TÜPRAŞ sözleşmesinde sermayedarın ve onun uşağı YHK’nın kararını tanımayalım!
TÜPRAŞ’taki sözleşme süreci üzerine
Türk Metal Genel Kurulu’ndan yansıyanlar
Bir direniş daha sendikal bürokrasiye takıldı!
“Sağlık emekçileri sorunlarına sahip çıkmalı, mücadele etmeli!”
“Migros’un bütün iştiraklerini eylem alanı ilan ettik!”
Bir dönemin sol aydın kuşağı üzerine - H. Fırat
G20’deki gelecek tasviri ya da kapitalizmin acizliği!
Almanya’daki MİT faaliyetleri
Almanya’da yeniden tutuklanan TKP/ML tutsakları için ortak açıklama
Paris’te iş intiharlarına karşı mücadele paneli
BM raporunun yansıttığı dünyada kadın gerçekliği
Sermayenin ucuz işgücü: Çıraklık
Çorlu tren katliamı davası: Mahkeme heyeti çekildi
Sivas’ta katledilenler eylem ve etkinliklerle anıldı
Ölümünün 26. yılında Rıfat Ilgaz’ı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Haziran ayı işçi hakları ihlalleri raporu

 

DEV TEKSTİL Çukurova Temsilciliği olarak örgütlenme çalışması yürüttüğümüz bölgelerden sendikamıza ulaşan işçi hakları ihlallerini rapor halinde basına göndermeye, ayrıca yine ilgili SGK temsilciliklerine ve Çalışma Bakanlığı’na iletmeye devam ediyoruz. Sendikamızın amacı bir taraftan işçilerin şikâyetlerinin gündemde kalması iken, diğer taraftan bu yaptıklarımızın hak gasplarına sebep olan firmalara yönelik bir basınç olmasıdır.

Yaz aylarıyla birlikte tekstil işçilerinin çalışma yaşamından kaynaklı yaşadıkları sıkıntılara ek olarak tekstil fabrikalarının sıcak ortamı ayrıca sorun oluşturmakta, işçi sağlığını ciddi olarak tehdit etmektedir. Yetersiz havalandırma sistemiyle birlikte, makinelerin yaydığı sıcaklık, denetimsiz ve kurallara uygun olmayan işçi sağlığına zarar veren çalışma ortamı tekstil işçilerini fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Birçok tekstil atölyesinde tavan ve tabanın bir birine fazlasıyla yakın olması, serinletmek için sadece sınırlı sayıde vantilatör kullanılması, ek olarak tekstil tozu ve tekstilde kullanılan kimyasal maddeler bu sıcak yaz aylarında işçileri fazlasıyla rahatsız etmektedir. Ek olarak belirtmek gerekir ki yaz mevsiminin en sıcak yaşandığı iller bu bölgededir. Fakat ne yazık ki işçiler kendi sağlıklarını ilgilendiren bu gibi önemli sorunları işten atılma korkusunun yanı sıra doğrudan ücretlerine etki eden farklı sorunlar yaşadıkları için gündeme getiremiyorlar. Olağanlaşmış bir sistem olarak tekstil fabrikalarında süre geliyor. Bu dönemde işçilerin yaşadıkları bir başka sıkıntı ise yıllık izinleri kendi istedikleri zamanda ve sürede kullanamamalarıdır.

Örgütlenme çalışması yürüttüğümüz sanayi bölgeleri ve illerde; gerek sendika üyelerimizden gerekse sendikamız vasıtasıyla seslerini duyurmak, sorunlarını çözmek isteyen işçiler tarafından bize iletilen şikâyetler sırasıyla şöyle:

Antep

Safyün Halı: 30 işçi işten çıkarıldı.

Grand Halı: Suriyeli kaçak işçileri denetimlerden kaçırmaya çalışıyorlar. Denetime gelineceği zaman gece vardiyasında çalışanları gündüz vardiyasına verip Suriyelileri gece vardiyasına veriyorlar. Ayrıca kimi işçiler tazminatsız işten çıkartılıyor.

Kaplanser Carpet: İşçi sağlığı ve işçi güvenliği için gerekli önlemler alınmıyor. İnsanca çalışma koşulları isteyen işçilerin şikâyetleri şöyle:

“İş güvenliği, iş ayakkabımız ve iş elbiselerimiz yok. Verdikleri sadece tişört, başka da bir şey yok. 2 kişi olmamıza rağmen arabalar gitmiyor. Evimize gidince bel ağrısından duramıyoruz. Haftada bir terlik ve ayakkabılarımız yırtılıyor. Söyleyince de tamam yazdırdık gelecek diyorlar, geçiştirip duruyorlar. İlk yardım da aynı şekilde. Sadece pamuk ve tentürdiyot var. Başka da bir şey yok. Yemekte ise üçüncü bir yemek yok, ne meyve ne salata yok. Donmuş buz gibi yemek veriliyor.”

Melike Tekstil: Melike Tekstil 2’den şikâyetlerini ileten işçiler zorla pazar mesaisine çağrıldıklarını, mesaiye gelmeyenlerin devamsızlık primlerinin kesildiğini, kendilerine evrak imzalatıldığını, tuvaletlere sigara odası yapıldığını, bu sağlıksız koşullarda sigara içmek zorunda bırakıldıklarını, bu sağlıksız koşullarda hasta olduklarında ise kendilerine baskı yapıldığını söylüyorlar.

Yine sendikamıza Melike Tekstil’den şikâyetini ileten bir başka şikâyetçi işçi de Melike Tekstil servislerinin bakımsız olduğunu, 8 Haziran’da yaşanan servis kazasında 5 işçinin yaralandığını söylemektedir. Antep’te Mayıs ayında yaşanan 2 ayrı servis kazasında ise 21 tekstil işçisi yaralanmıştı.

Er Kaplan: İşçiler maaşlarının sürekli geciktirilmesinden şikâyetçi.

Meriç Mensucat: Maaşların sürekli geç ödendiği bu firmada ayrıca işçiler kaçak Suriyeli işçi çalıştırıldığını söylemektedir.

Gür İplik: İşçilerin şikâyetleri arasında kölece çalışma koşulları, ücretlerin sürekli geciktirilmesi bulunuyor.

Hükümdar Saryün Halı: İşçiler insanca çalışma koşulları istiyorlar. İşçilerin şikâyetleri şöyle:

Yemekhane tavanı hep küf… Yerleri çoğu zaman ıslak, pislik içinde... Çünkü tuvalet ve yemekhane kapısı birbirine bakıyor. Oradaki su dışarı çıkıp yere basan mutfağa giriyor. İçerde sigara içiliyor. Mutfaktaki su dolabı çoğu kez bozuk… Su sıcak, içilmez. Daha doğrusu fabrikadaki suların hepsi kötü kokuyor. Arıtma tesisi yok. Depo edilen kuyu suyu derme çatma bir sistemle filtre ediliyor. O da berbat bir tadı var çoğu zaman. Yemek tabloları temiz değil. Üzerinde sudan kalan kireç birikintileri çok belirgin... Hijyen yok. Fabrikada yaz çok sıcak, içeride havalandırma yok. Kış çok soğuk… Toz, kirli hava çok. İş makinası çalışır, egzoz gazı içerde. Makinelerin ambalaj dumanı naylon kokusu… Ayrıca maaşların tümü bankaya yatmıyor, elden para veriliyor.”

Erkan Tekstil: İşçilerin şikâyetlerine göre, Ritaş Holding’e bağlı Erkan Tekstil’de işçilere 1.250 TL’den çıkış verilmek isteniyor.

Arda Halı: Antep üçüncü organizedeki bu firmada da işçiler sağlıksız ve besin değeri az yemeklerden şikâyetçi.

Aykar Halı: Firma sürekli maaş ödemelerini geciktiriyor. İşçiler bir önceki ayın maaşlarını bile alamıyorlar. Maaş ödemelerinin sürekli geciktirilmesi üzerine işçiler 28 Haziran sabahı üretimi durdurdular ve bir önceki aydan kalan yatmayan maaşlarını istediler. İlerleyen saatlerde jandarma geldi. İşçilere ücretlerin haftaya ödeneceği söylendi.

*

Sendikamıza gelen şikâyetlere göre işçi ücretlerinin sürekli geciktirildiği yerler arasında Hükümdar Saryün Halı, Meriç Mensucat, Er Kaplan, Şireci, Canan Tekstil, Zafer Tekstil, Boyar Kimya, Aykar Halı ve Gür İplik gibi firmalar var. İşçiler bu firmaların birbirleriyle anlaşma halinde bu yöntemi izlediğini düşünüyorlar.

Adana

Salih Konfeksiyon: Adana’da bulunan ve aylardır işçilere sıkıntılar yaşatan, daha önce de işçilerin davacı olduğu Salih Konfeksiyon’da işçiler bir kez daha mağdur oldu. Zara’ya iş yapan firma iflas ettiğini öne sürerek işçilerin tazminatını vermeden çıkış yaptı. Daha önceleri dört patronun olduğu bu firmada (Sezgin Ulucalı, Ramazan Bülgen, Salih Bülgen, Ahmet Bülgen) mahkeme sonuçlansa bile işçilerin haklarını vermemeyi amaçlıyorlar. Aynı zamanda başka bir isim adı altında yeni bir firmanın açıldığı da gelen bilgiler arasında.

Sendikamız DEV TEKSTİL olarak söylemek isteriz ki, yaşanan bu mağduriyetten sadece firma sorumlu değildir. Şimdiye kadar Salih Konfeksiyon’a iş veren Zara da işçi alacaklarından sorumludur. Geçmiş dönemde bu firmayla davalık olan işçiler arasında sendikamız üyesi işçiler de bulunmaktadır. Bu yüzden Zara’yı göreve çağırıyor, işçilerin alacaklarının ödenmesini talep ediyoruz.

Mersin

Mersin Serbest Bölge’de işçilerin en çok şikâyet ettikleri sorunlardan biri de personel şeflerinin tutumları olmaktadır. Haziran ayı içerisinde buna benzer bir örnek FL Konfeksiyon’da yaşandı. İşçilere bağıran, baskı yapan bu personel şefinin aynı zamanda gayrı ahlaki ilişkilere de girmesi nedeniyle işine son verildi.

DEV TEKSTİL Çukurova Temsilciliği

1 Haziran 2019