5 Temmuz 2019
Sayı: KB 2019/25

İşçi ve emekçilere kazandıracak olan sınıf mücadelesidir!
Saray rejimi G-20 Zirvesi’nde silah tekellerine teslim oldu
İlerici-devrimci güçlere yönelik saldırganlık devam ediyor
Haziran ayı işçi hakları ihlalleri raporu
TÜPRAŞ sözleşmesinde sermayedarın ve onun uşağı YHK’nın kararını tanımayalım!
TÜPRAŞ’taki sözleşme süreci üzerine
Türk Metal Genel Kurulu’ndan yansıyanlar
Bir direniş daha sendikal bürokrasiye takıldı!
“Sağlık emekçileri sorunlarına sahip çıkmalı, mücadele etmeli!”
“Migros’un bütün iştiraklerini eylem alanı ilan ettik!”
Bir dönemin sol aydın kuşağı üzerine - H. Fırat
G20’deki gelecek tasviri ya da kapitalizmin acizliği!
Almanya’daki MİT faaliyetleri
Almanya’da yeniden tutuklanan TKP/ML tutsakları için ortak açıklama
Paris’te iş intiharlarına karşı mücadele paneli
BM raporunun yansıttığı dünyada kadın gerçekliği
Sermayenin ucuz işgücü: Çıraklık
Çorlu tren katliamı davası: Mahkeme heyeti çekildi
Sivas’ta katledilenler eylem ve etkinliklerle anıldı
Ölümünün 26. yılında Rıfat Ilgaz’ı saygıyla anıyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Sivas’ta katledilenler eylem ve etkinliklerle anıldı

 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak katledilenler katliamın 26. yılında başta katliamın gerçekleştirildiği Sivas olmak üzere pek çok kentte yapılan eylem ve etkinliklerle anıldı. Katliam protesto edilirken failleri koruyan katliamcı zihniyetten hesap sorulacağı vurgulandı.

Sivas’ta yürüyüş ve anma

Etkinliklerin merkezi 2 Temmuz günü yapılan kitlesel yürüyüşler Madımak Oteli’ne ulaşan kitlenin gerçekleştirdiği anma oldu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde bir araya gelen emekçiler kortej oluşturarak Madımak Oteli’nin önüne yürüdüler. Yürüyüş boyunca emekçiler öfkeli bir şekilde “Sivas’ın hesabı sorulacak!”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!”, “Sivas’ın katili sermaye devleti!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak!” ve “Gün gelecek, devran dönecek katiller halka hesap verecek!” şiarlarını haykırdılar.

Madımak Oteli önünde katliamda yitirilenler için saygı duruşu gerçekleştirildi. Sivas şehitlerinin yakınları otel önüne siyah çelenk bıraktılar. Burada yapılan konuşmalarda katliamın karanlıkta kalan yönleri ortaya kondu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi emekçilerin en temel taleplerinden biri olan “Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması” talebini dile getirerek, “Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi olması ve katiller Ahmet Alan ile Hakan Türkgil’in ismini anıttan sildirmek için mücadelemiz devam ediyor” dedi.

Madımak katliamında, katledilen şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Her geçen gün yüzleşilmemiş, adalet önünde hesaplaşılmamış bu katliamı ortaya çıkaran nefret kültürünün iktidar tarafından körüklenişini yaşıyoruz. Geçmişten bu güne bir ilerleme olmadığı gibi her an yeni bir kibrit çakılabilecek kadar gergin bir toplum ortamı yaşanıyor. Üst üste zorlama seçim süreçleri değerlendirilirse bu süreçte iktidar partisine oy veremeyen herkesin terörist olarak hedef gösterildiği süreçleri yaşadık. Yurttaşlar çok kırgın ve yaralı… İtina ile yetiştirilen ‘kindar ve dindar’ nesil bu kültürü bir adım öteye taşımaya hevesli ve kontrolsüz bir durumda. Bu durum cezasızlık ile teşvik ediliyor.”

Konuşmalarda Madımak Oteli’nin Utanç Müzesi yapılması, cemevlerine yasal statü verilmesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve diyanetin lağvedilmesi talepleri dile getirildi.

29 Haziran’da Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı öncülüğünde Pir Sultan Abdal’ın yaşadığı Banaz Köyü’ndeki heykeli önün çelenk bırakılarak Banaz Köyü Topuzlu Baba Şenlik Alanı’nda etkinlikler gerçekleştirildi.

Aynı gün İstanbul’da ise 2 Temmuz’da katledilen Asım Bezirci ve Nesimi Çimen mezarları başında anıldıktan sonra İstanbul 2 Temmuz Platformu tarafından Kadıköy İskele alanında yapılan basın açıklamasında “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” dendi.

Mamak’ta ise Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Mamak Şubesi’nin çağrısıyla, 27 kurum ve dernek 2 Temmuz mitingi gerçekleştirdi. Katliamların sadece Alevilere yönelik olmadığı, toplumun muhalif olan her kesimini hedeflediği vurgusu yapılan anmaya BDSP de destekçi olarak katıldı.

30 Haziran’da İstanbul Esenyurt’taki Cumhuriyet Meydanı’nda Erenler Cemevi’nin çağrısıyla bir araya gelen çeşitli dernek ve sol güçler basın açılaması gerçekleştirdi.

1 Temmuz’da Alevi Yol Kültür Derneği’nin çağrısıyla İzmir Güzeltepe’de BDSP, Emep, Halkevi ve Kaldıraç tarafından ön hazırlık sürecinin ardından yürüyüş ve anma etkinliği gerçekleştirdi.

2 Temmuz’da Ankara Batıkent’te yapılan anma için Gimsa’da toplanan kitle Vedat Dalokay Parkı’na yürüdü. Ancak yürüyüşü engellemeye, atılan sloganlara müdahale etmeye çalışan polis parka girişte de kontrol dayatmasında bulundu.

Polisin Kızıl Bayrak gazetelerine ve Kaldıraç dergilerine el koyma çabası boşa düşürüldü.

Anmada konuşan PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin de kendilerini ablukaya alan polislerin Madımak Oteli’nde 33 can diri diri yakılırken ortalıkta olmadığını söyleyerek devletin katliamdaki rolünü teşhir etti. Anma semah gösterimin ardından Muharrem Temiz, Pınar Aydınlar ve Yusuf Gül sahne almasıyla sona erdi.

Kocaeli 2 Temmuz Sivas Katliamını Anma Platformu’nun çağrısıyla Belediye İş Hanı (Yürüyüş Yolu) önünde bir araya gelen kitle sloganlarla yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Pankartı ve dövizi bahane eden ve indirilmesini dayatan kolluk kuvvetleri, barikat kurarak eyleme engel olmak istedi. Polis ile yaşanan tartışma sonrasında pankart ve dövizler indirilerek, ıslık ve alkışlarla Sabri Yalım (İnsani Haklar) Parkı’na geçerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Balıkesir Altınoluk’ta Alevi Kültür Derneği öncülüğünde yapılan yürüyüşün ardından Altınoluk meydanında basın açıklaması gerçekleştirildi.

İzmir’de Alevi Bektaşi Federasyonu Derneği’nin çağrısıyla, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapıldı.

BDSP’nin de destek verdiği eylemde; “2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere  karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

Bursa’da ise PSAKD Bursa Şubesi, Bursa Alevi Bektaşi Dernekleri Platformu ve Bursa Demokrasi Güçleri Setbaşı’nda toplanarak Heykel Meydanı’na kadar yürüyerek burada anma programı gerçekleştirdi.

Mersin’de ise Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında Sivas Katliamı’nın faillerinin hiçbir ceza almadığına dikkat çekilerek, katliamların unutturulmaya çalışıldığı belirtildi.