6 Temmuz 2018
Sayı: KB 2018/26

Tek adam rejimi krizlerle başladı
Seçimler, demokrasi ve düzen muhalefeti
“Köpekbalığı uçar mı?”
İşçi sınıfıyla yola devam!
Çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar düzeni
Zorlu dönemde zorlu bir yürüyüş bekliyor
Yıllık enflasyon Haziran’da rekor kırdı: Yüzde 15’i geçti!
Hak gasplarına, işten atmaya karşı grev ve direnişler sürüyor
Mata Otomotiv’de sendika işbirliğiyle öncü işçiler atıldı
“Yaşananlar işçi demokrasisinin önemini gösteriyor!”
Tarihsel temelleriyle Türkiye’de dinsel gericilik - H. Fırat
Almanya’da “Yeni Polis Yasası”
Ortadoğu’da emperyalist yıkım
Son AB zirvesi: Mültecilere karşı yeni saldırı dalgası
Emperyalist kapitalizm ve mülteci sorunu
İran’a emperyalist kuşatmanın bedelini emekçiler ödüyor
Son dönemin halk hareketleri üzerine
Haziran ayında 39 kadın öldürüldü
Emekçilerin sesi, ışığı, yumruğu: Rıfat Ilgaz!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Hak gasplarına, işten atmaya karşı grev ve direnişler sürüyor

 

İşten atma saldırısına, hakların gasp edilmesine ve kölelik dayatmalarına karşı direniş ve grevler sürüyor.

Süperpak’ta grev sürüyor

250 Süperpak işçisinin Türkiye’deki 3 şehirde (İzmir, Antep, Karaman) 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin tıkanması üzerine 20 Haziran’da başladığı grev 3. haftasında devam ediyor.

İzmir Torbalı’da ilk günden itibaren kararlı bir şekilde grevlerine devam eden 90 işçi, toplamda 24 maddede anlaşamadıklarını ve asıl belirleyici olanlardan birinin de iş güvencesi karşılığında patronun “0 zam” dayatması olduğunu ifade etti.

Kabul edilemez olan patron dayatmasına karşı grevi kararlılıkla sürdüreceklerini belirten işçiler, dayanışmanın da daha güçlü olmasını istiyorlar.

Viking Kağıt’ta işten atma saldırısı

İzmir Aliağa’da bulunan Viking Kağıt Fabrikası’nda 29 Haziran Cuma günü işten atmalar yaşandı. Gergin geçen sözleşme döneminin ardından “küçülme” bahanesiyle 2 işçi işten çıkarıldı. Çıkarılan işçiler 13 ve 17 yıllık Viking çalışanıydılar.

Bunun yanında fabrika içerisinde işçilerin bölümleri değiştirilmek isteniyor. İşten atmalarda yerlerin doldurulması için işçiler yerlerinin değiştirilmesine zorlanıyorlar. Bu bölüm değişikliğini kabul etmeyen iki işçinin de istifa ettiği öğrenildi.

Selüloz-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Viking fabrikası önünde işten atmalara karşı bekleyişe geçildi. Üretim normal olarak devam ederken, işçiler ise vardiyalarına göre dışarıda arkadaşlarıyla bekliyorlar.

CSUN’da işçilerin bekleyişi devam ediyor

Aylardır üretimin durduğu ve son 1 aydır ücretlerin de ödenmediği CSUN fabrikasında işçilerin kapı önündeki bekleyişi sürüyor.

Tuzla Serbest Bölge’de bulunan Çin sermayeli fabrikada patron, sürekli olarak işlerin açılacağını ve maaşların ödeneceğini söylese de, 29 Haziran Cuma ücretlerin yatırılacağı söylentisi boşa düştü. Ücretlerin hâlâ yatmadığını söyleyen işçiler geride bıraktığımız hafta boyunca da bekleyişlerine devam ettiler. Öte yandan fabrika önünde bekleyen işçi sayısı her vardiyada 10’ar kişiye düşürülmüş durumda.

Fabrika önünde konuştuğumuz bir kadın işçi, fabrikaya sendika gelmeden önce çalışma sürelerinin çok uzun olduğunu, amirler tarafından sürekli olarak hakarete maruz kaldıklarını ancak sendika geldiğinden beri çalışma koşullarının daha iyi durumda olduğunu anlattı. 7 aydır üretim yapılmadığı halde sendikanın ve işçinin basıncıyla ücretlerinin ödendiğini, fakat gelinen noktada ücretlerinin de yatmadığını ve ne yapacaklarını, ne olacağını bilmeden beklemeye devam ettiklerini aktardı.

Hema’da yeni işçi kıyımı

Hattat Holding’e bağlı Hema Endüstri AŞ’nin Bartın Amasra’daki maden ocağında işten atılan işçilerin sayısı 91’e çıktı. Madenin girişine direniş çadırı kuran işçiler haklarını istiyor.

Haklarını talep ettikleri için patronun işten atma saldırısıyla karşılaşan işçiler, geçtiğimiz hafta kendilerini madene kapatarak haklarını istemişti. 60’a yakın işçinin ücretini ödemeyen, sigorta primini kesen ve işten atma saldırısını da devreye sokarak pek çok hakkını gasp eden taşeron şirket Denfa ve Hema patronları, işçilerin eylemlerine karşılık yeni kıyımlara başvurdu ve geri adım atmayacaklarını söyledi.

İşten atılan işçiler yaşadıkları saldırıları şöyle anlattı:

Uzun zamandır bu mücadelemiz devam ediyordu. Önce maaşlarımızı vermemeye başladılar, sonra ücretsiz izne çıkarttılar, sonrasında biz oturma ve iş yerini terk etmeme eylemleri yaptık. Seçimden önce paralarımızın bir kısmını yatırıp tekrar işe başlattılar, seçimler bitti. İşte gelinen son nokta 91 kişi işsiz kaldık.”

Kenan Güngördü’den tehditlere ilişkin açıklama

Zeytinburnu Belediyesi’nde işten atılan ve direnişe geçen Kenan Güngördü, aldığı tehditler karşısında 2 Temmuz’da basın toplantısı düzenledi.

İHD İstanbul Şubesi’ndeki toplantıda konuşan Güngördü, “Taşerona kadro” aldatmacasını teşhir ederek binlerce işçi gibi kendisinin de “güvenlik soruşturması” gerekçesiyle işten atıldığını hatırlattı.

Bu haksızlık karşısında belediye önünde başlattığı direnişle işini geri istediğini belirten Güngördü, 82 gün sürdürdüğü direnişten rahatsız olanların kendisini arayarak tehditler savurduğunu aktardı.

Güngördü, tehditlerin Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın kendisi hakkında “PKK’lıydı o yüzden işten attık” diyerek hedef göstermesinden sonra başladığını belirtti. Gizli numaradan defalarca aranarak “adımlarına dikkat et”, “sen çok fazla oldun” gibi sözlerin yanı sıra ağza alınmayacak küfürlerle karşılaştığını ifade etti. başına gelebilecek her türlü olaydan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Derya Koçak, Ethica Hastanesi’nden haklarını istedi

Bakırköy-İncirli’de bulunan Ethica Hastanesi tarafından tazminatsız şekilde işten atılan Derya Koçak, 30 Haziran’da hastane önünde gerçekleştirdiği eylemle gasp edilen haklarını istedi.

Hastane önünde açıklama yapan Koçak, direnişinin 12. gününde olduğunu belirterek bugüne kadar sürdürdüğü oturma eylemi süresince yaşadıklarını anlattı.

Eylemin 2. gününde hastane yönetiminin geri adım attığını belirten Koçak, kıdem ve ihbar tazminatını ödeyeceklerini ancak mesai ücretlerini ise vermeyeceklerini söylediklerini aktardı.

Bir hafta sonraki arabulucu görüşmesinde ise kendisine kıdem ve ihbar tazminatlarına ek olarak küçük bir meblağ mesai ücreti önerdiklerini ancak kendisinin bütün haklarını tam olarak istediğini belirterek bu teklifi reddettiğini aktardı. Haklarını alana kadar direnişinin süreceğini söyledi.

Arçelik’te taşınma nedeniyle 500 işçi işinden oldu

İstanbul Beylikdüzü’de bulunan Arçelik’in Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine taşınması sebebiyle, Çerkezköy’e gitmeyen 500 işçi işten çıktı.

Yaklaşık 1 yıldır peyderpey taşınan Arçelik’te, Çerkezköy’e gitmek istemeyen 500 işçi 29 Haziran Cuma günü işten çıktı. Öte yandan 2 Temmuz’da taşınacağı söylenen fabrikada taşınmanın Eylül ayına ertelendiği ifade ediliyor. Çalışmanın devam ettiği fabrikada bazı bantlar taşınırken, Çerkezköy’den 5 otobüs işçi ise çalıştırılmak üzere Beylikdüzü’ye getiriliyor. İşten ayrılan işçiler ise ücretlerinin ve tazminatlarının halen ödenmemesine tepkili.