23 Kasım 2018
Sayı: KB 2018/44

Dinci-faşist koalisyonun “tek kıblesi” ABD’dir!
Erdoğan’ın “kriz yönetimi”!
Erdoğan’ın kâbusu: Yine Gezi, hep Gezi!
Kimler Diyanet’i siyasete alet ediyor?
Sanayi ve inşaatta kriz: “‘En kötüsü’ henüz yaşanmadı”
Kriz, zamlar, enflasyon rakamları, imzalanan sözleşmeler...
MİB Kocaeli kriz raporu: İşten atmalar, ücretsiz izinler, artan baskılar...
Aygaz’da işten atmaya karşı direniş
Sermayeye hizmet eden, işçiye düşman iktidar
Proletaryanın büyük öğretmeni Engels 198 yaşında…
Direnişin gücü ve siyonistlerin geri adımı
Çiplerle emeğin köleliği derinleştiriliyor!
Şiddetsiz bir dünya için mücadele!
Dominik Cumhuriyeti’nin kelebekleri
Emekçi kadın mücadelesi ve Çorlu deneyimi
Türkiye’de yüksek eğitim gerçeği
Örgütsüz işçi öfkesini gücü yettiğine yöneltiyor
İki dava insanı olarak yürüdük yolumuzu...
Bir röportaj…
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Aygaz’da işten atmaya karşı direniş

 

Aygaz’da geçtiğimiz haftalarda işten atılan Sinan Duman 19 Kasım’da direnişe başladı. Yeri değiştirilerek amirleri tarafından baskıya maruz kalan işçi, küfürlü konuştuğu öne sürülüp Türk Metal’in ayarladığı 5 şahide dayanarak disiplin kurulu kararı ile tazminatsız işten atılmıştı.

Sorunun çözüleceği vaadiyle bir süre bekleyen Duman, bunun oyalama olduğunu fark etmesiyle direnişe geçti.

19 Kasım Pazartesi günü servis girişinde hazırladığı “Patron-sendika işbirliğiyle tazminatsız işten atıldım” ve “Kıdem tazminatımı gasp ettirmem! Emeğimin karşılığını istiyorum!” dövizleriyle fabrika önüne gelen Duman’a, daha önce işten atılan ve direnişe geçen Çağdaş Çınar da desteğe geldi.

Direnişin başlamasıyla Türk Metal temsilcileri gelerek, işten çıkartılmada parmakları yokmuş gibi Duman’ı sahiplendiklerini söylediler. Çınar’ın “Böyle sahiplenme olmaz, benim de Sinan’ın da, diğer işçilerin de hakkını savunduğunuz yok” sözlerine sessiz kaldılar.

Türk Metal temsilcileri, kendilerinin Çınar’ı tehdit etmelerini de yalanlayarak, çıkan haberlerin yalan olduğunu iddia ettiler. Ancak Çınar’ın gerçekleri bir kez daha yüzlerine vurmaları sonucu fabrikaya geri döndüler.

Aygaz müdürü ise “Burası Aygaz’a ait özel mülkiyet” diyerek fabrika önünde beklenilmesini engellemeye çalıştı. Servislerin giriş çıkışı da tamamlandıktan sonra yolun karşısına geçilerek direnişe devam edildi.

Türk Metal çetesi akrabalık ilişkilerini kullanarak Duman’a baskı uygulamaya çalıştı. Çınar’ın orada oluşu üzerinden provokasyon yaratıp, Çınar’ın “terörist” olduğunu, MİB’li olduğunu söyleyerek Duman’ı engellemeye çalıştılar. Ancak çabaları karşılık bulmadı.

Türk Metal’den saldırı

Sinan Duman tazminat talebiyle direnişini 20 Kasım’da da devam ettirirken direnişin 3. gününde Çağdaş Çınar ve Metal İşçileri Birliği (MİB) direnişe ziyaret gerçekleştirirken, destekçiler Türk Metal çetesinin saldırısıyla karşılaştı.

Direnişçi Duman ve destekçileri fabrikada servislere binen işçileri sloganlarla karşılarken, Türk Metal çetesi eli sopalı kalabalık bir grupla saldırı gerçekleştirdi. Direnişçi Duman’dan daha çok Çağdaş Çınar ve MİB’lilere yönelen saldırı ve linç girişimi, anladıkları dilden cevap verilerek boşa düşürüldü. Saldırı sonrasında direnişçi Sinan Duman tekrar fabrika önüne döndü.

Aygaz işçileri, Türk Metal çetesinin “Çağdaş’ın kemiklerini kırın” diye talimat verdiğini bildirdi. Saldırı girişimleri boşa düşen çetecilerin darp raporu aldığı kaydedildi.

 

 

 

 

 

10 Aralık’ta İZBAN’da grev başlıyor

 

Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş sendikası ile İZBAN Genel Müdürlüğü arasında yürütülen TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasının ardından, 13 Kasım’da grev ilanı asılmıştı. Demiryol-İş sendikası, grevin 10 Aralık’ta başlayacağını duyurdu.

Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, sözleşmenin, İzmir Büyükşehir Belediye işçilerini yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Ülkenin içindeki ekonomik durum belediye işçilerini de etkiliyor. Sözleşme geçen sene yapılmış olsa zaten bu seneki enflasyon oranından faydalanacaktır. Aziz Kocaoğlu, ‘İzmir’i kilitleyin’ diyor. İZBAN işçisinin maaşı ortadayken bu orana imza atmak mümkün değil. Bütün belediye birimlerinde ilave tediye ve sürüş gibi çeşitli tazminat hakları var. İzmir kamuoyunda İZBAN işçilerinin 7 bin TL maaş aldığına dair yalan bilgiler yayılıyor” dedi.

İZBAN’ın çalışanları enflasyon karşısında koruyacak bir teklif sunmadığını belirten Ervüz, “Bu teklifi kabul etmemiz mümkün değil. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gereken ne varsa yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu ücretlere rıza göstermeyeceğiz. Geçinebilmek bir maaş almak için grev yapmaya zorlanıyoruz. 10 Aralık’ta greve başlayacağız” diye konuştu.TARİŞ’te direniş üçüncü haftasında

 

TARİŞ işçileri fabrika önünde işe geri dönmek için başlattıkları direnişlerini üçüncü haftasında sürdürüyor.

İzmir Çiğli’de bulunan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında DİSK’e bağlı Gıda-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan 7 işçi işe geri dönme talebiyle fabrika önünde direnişe başlamışlardı. Direniş iki haftayı geride bıraktı.

Fabrika içerisindeki arkadaşlarının desteğini aldıklarını ifade eden direnişçi işçiler direnişleriyle dayanışma gösterilmesi çağrısı yaptılar.

Öte yandan, Tayaş’ta sendikalaşan işçilere yönelik işten atma saldırısı olduğunu belirten Gıda-İş sendikası ve direnişçi işçiler, işçilerle dayanışma içinde haklarını kazanacaklarını ifade ettiler.

 

 

 

 

Metal fabrikalarında işçi kıyımları sürüyor

 

Kapitalistler kendi yarattıkları krizin faturasını işçi ve emekçilere yükleyerek krizden çıkmaya çalışıyor. Metal iş kolunda da durum farklı değil.

Edinilen bilgiye göre Adapazarı’nda bulunan TKG Otomotiv’de 20 işçi işten çıkarıldı. TKG Otomotiv son yıllarda olağanüstü şekilde büyüyerek otomotiv sektöründeki yan sanayi firmaları arasında ilk sıralara kadar yükselmişti.

İstanbul Halkalı’da bulunan Borusan fabrikasında ise 1 işçinin işten çıkarıldığı bilgisi alındı.

Whirlpool fabrikası ise krizi gerekçe göstererek daralmaya gideceğini ve işçi kıyımını devreye koyacağını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada işten ayrılanlara “teşvik” uygulanacağı belirtilirken; “İşçilerimizden gelen birikmiş haklarını alarak ayrılma talepleri de nazara alınmak suretiyle şirketimiz, Manisa Buzdolabı Fabrikası ve Manisa Çamaşır Makinası Fabrikası işyerlerinde, içerisinde bulunulan olumsuz sürece mahsus olması ve bir iş yeri uygulaması olarak kabul görmemesi şartıyla gönüllü işten ayrılmaya teşvik uygulaması yapılmasına karar vermiştir” denildi.

2015 yılında Whirlpool patronunun üretimi İtalya’ya taşımayı planladığı ve bunun için de bini aşkın işçiyi çıkaracağı basına yansımıştı.