9 Ekim 2020
Sayı: KB 2020/Özel-17

Haklarımız ve geleceğimiz için mücadeleye!
Saray rejiminin skandalları bitmiyor!
Demokrasi mücadelesi ve reformizm
Rejim, kurumları tahkim etmeye çalışıyor
Saray rejimi Karabağ’da da savaşı körüklüyor
AKP’nin vurucu gücü: Cemaat ve tarikatlar
10 Ekim Katliamı’nın faili sermaye devleti!
MİB: İşçi sınıfımıza açık mektup…
İşçi sınıfını hedef alan saldırı dalgası
Korona salgını da, işçilerin tepkisi de büyüyor!
Türkiye’de İşçi Hareketi - P. Kitaygorodski
Dr. Hikmet Kıvılcımlı’yı saygıyla anıyoruz…
Kriz, pandemi ve işçi sınıfını bekleyen felaketler
Milyarderler zenginlik rekoru kırıyor
Sudan hükümeti ile “Devrimci Cephe” arasında “barış”
Dünyadan işçi-emekçi eylemleri
Covid-19 döneminde kadınlara ve çocuklara ağır fatura
Pandemi ve eğitim hakkı sorunu
Eğitimde dinci-gerici kuşatmayı kıralım!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Korona salgını da, işçilerin tepkisi de büyüyor!

 

Kayseri’de korona salgını yayılıyor. Buna rağmen kapitalistler işçilerin canlarına kastederek çalışmaya zorluyorlar. Binlerce işçi işini kaybetmemek için baskılara boyun eğmek zorunda kalıyor.

Salgını fırsata çevirmek isteyen kapitalist patronlar ücretsiz izin dayatmalarına hız veriyorlar. Üretimin durumuna göre işçileri yıllık izinlerini kullanmaları için de zorluyorlar. Bunun temel nedeni talepte yaşanan daralma nedeniyle stokların artmış olması.

Orta ve küçük ölçekli fabrikalarda tam bir can pazarı yaşanıyor. İşçilere korunmaları için maske ve eldiven bile verilmiyor. Yemekhaneler gerekli fiziki mesafeye uygun olarak düzenlenmiyor. 

Korona salgınına rağmen Kayseri Organize Sanayi Bölgelerinde kayıtdışı işçi çalıştırma artıyor. Her geçen gün artan sayıda işçi sigortasız çalışma ortamına sürükleniyor. İşten çıkarılan işçilerin bir kısmı işsizlik maaşı almak için sigortasız çalışma dayatmalarına boyun eğiyorlar.

Korona salgını koşulları yetmezmiş gibi temel tüketim maddelerine gelen devasa zamlar nedeniyle işçilerin borç yükü artıyor. Sermaye ve AKP iktidarı işçileri sefalete mahkum etmekte, kredi kartı, telefon gibi borçlanmalar nedeniyle her geçen gün daha fazla işçinin maaşına el konulmaktadır.

Bu ağır tabloya rağmen işçiler hayatlarını riske atmak pahasına çalışıyorlar. İşçilerin boyun eğmesine yol açan en önemli neden, borç yüklerinin korona salgını koşullarında alabildiğine artmış olmasıdır. Borç yükü altında ezilen işçiler, kayıtlı çalışmaları durumunda maaşlarından kesinti olacağı kaygısıyla sigortasız çalışmaya bile razı oluyorlar.

Kayıt dışı çalışma ve sömürü kadın işçiler arasında daha fazla. Kadın işçiler değişik nedenlerle güvencesiz ve sigortasız çalışma dayatmalarına boyun eğiyorlar. Kadın işçilerin ihtiyaçların istismar eden kapitalistler, onları hem sağlıksız koşullarda çalıştırıyorlar hem de maaş ödemelerini geciktiriyorlar.

Birçok fabrikada koronavirüs salgını etkisini gösterirken, kapitalistler ücretsiz izin, maaş gaspları, sigortasız çalıştırma gibi uygulamalara dört elle sarılıyorlar. Virüsün işçilere bulaşmasıyla ilgili rakamları da gizli tutmaya veya az göstermeye çalışıyorlar.

İşçilerin testleri pozitif çıktığı halde bir-iki istisna dışında fabrikalarda üretime ara verilmedi. Birçok fabrikada da rakamlar ya hiç verilmedi ya da az gösterildi.

Yataş’ta 300’e yakın işçi korona testi pozitif çıktığı için ücretsiz izne gönderildi. Boyçelik, Merkez Çelik, Erbosan, Atak Metal, İpek Mobilya, Ergül Mobilya, Boytaş, Has Çelik, Kumtel, Şirikçioğlu ve yüzlerce fabrikada yaklaşık 10 bin işçi evinde karantinaya alındı. İnşaat işçileri arasında da pozitif vaka sayısı hızla yayılıyor. 

Salgının yayılmasına rağmen fabrikalarda, işyerlerinde doğru dürüst önlem alınmıyor. Ücretli izin hakkı gasp ediliyor. Yaklaşık 20 bin işçi ücretsiz izne gönderildi. Kış mevsiminde ücretsiz izne çıkarılan işçi sayısı daha da artacaktır.

İşçilerin önemli bir kısmı salgından en çok etkilenenin işçiler olduğuna inanıyor. Ancak kaç işçinin etkilendiği devlet ve kapitalistler tarafından sır gibi saklanıyor.

Son olarak yaklaşık 4 bin işçinin çalıştığı Kumtel’de iki bantın ustalarının korona testleri pozitif çıktı. İki usta evlerinde karantina altına alındı. Ardından onlarca işçinin testi pozitif çıktığı için onları da karantinaya almak zorunda kaldılar. Salgın tüm fabrikaya yayıldığı halde çarklar dönmeye devam ediyor. Kumtel yönetimi bir skandala daha imza atarak, işçilerin korona konusunda konuşmasını yasakladı. Alınan tek önlem, fabrika girişinde işçilerin göstermelik olarak ateşlerinin ölçülmesi!

Kötü çalışma koşullarına, koronavirüs salgınına rağmen devam eden yoğun çalışma temposuna en çok destek sunanlar, patronların icazetiyle yetki alan Hak-İş Kayseri Bölge Temsilciliği ve bağlı sendika şubeleridir. Sendikaların başına çöreklenmiş bu ihanet şebekelerinin tutumlarına yönelik işçilerin tepkileri artıyor. Yüzlerce işçi tepkilerini dile getirmek için Kayseri İşçi Birliği’nin sosyal medya hesaplarına ulaşıyor. 

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu Kayseri’de, işçilerin fabrikalarda korunmasına yönelik taleplerini dile getiriyor. Başta çalışma koşulları, işçi sağlığı ve güvenliği olmak üzere ortak talepler etrafında işçileri birleştirmeye çalışıyor. AKP iktidarının salgın karşısında kapitalistlerin yanında yer almasını, kapitalizmin önce kar anlayışıyla insanlığı tehdit etmesini teşhir ediyor. Korona ve ekonomik kriz kıskacına alınmak istenen işçileri hakları ve gelecekleri için, ölmemek için sosyalizm mücadelesine çağırıyor.

Kayseri BDSP

 

 

 

 

 

Metal işçileri: “Parasız sağlık, eğitim ve eşitlik istiyoruz!”

 

Pandemi süreci boyunca yaşam ve sağlık hakları yok sayılan işçiler çocukları ve gelecekleri için seslerini yükseltti. Birleşik Metal İşçileri Sendikası Gebze 1 No’lu Şubesi, örgütlü olduğu fabrikalarda çocuklarının ve tüm gençlerin geleceği için “Parasız sağlık, parasız eğitim ve fırsat eşitliği istiyoruz” talepleriyle 7 Ekim günü eylemler yaptı.

Cavo, ZF Sachs, Sarkuysan, Cengiz Makina, Voestalpine, Weidmann fabrikalarında gerçekleştirdikleri eylemlerle işçiler taleplerini dile getirdi.

Eylemlerle ilgili verdiği demeçte Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şubesi Başkanı Selçuk Çiftçi, Covid-19’un işçi sınıfı hastalığına dönüştüğüne dikkat çekerek şunları ifade etti: “DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 Nolu Şubesi olarak geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz yönetim kurulu toplantımızda da gördük ki Covid-19 hastalığı işçi sınıfının hastalığına dönmüş durumda.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen ne yazık ki işçi sınıfı. İşçi sınıfı pandemiyle birlikte okulların da açılmasıyla birlikte eğitim sorunuyla da karşı karşıya gelmek zorunda kaldı. Öğrencilerin internet ulaşımında yaşadıkları sorunlar ne yazık ki devam ediyor. DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 Nolu Şubesi olara başta sağlık ve eğitim konusunda dikkat çekmek için bugün örgütlü olduğumuz işyerlerinde de bir dizi yürüyüşler yaptık.”