İçindekiler:

9 Temmuz 2021
Sayı: KB 2021/Özel-26

Toplumsal çürümenin panzehri...
Kazanmak için fiili-meşru mücadele!
Kadınlar fesih kararını reddetti!
Nefessiz bırakılan haber alma hakkı
İzmir’de “Bir nefes!” mitingi
MESS Grup TİS’leri...
Salgından en çok işçiler etkilendiler
Sinbo direnişi İŞKUR önünde
Çankaya Belediyesi işçileri iş bıraktı
Devrimci madenciler hayatını kaybetti
14 Temmuz 1789 / Büyük devrimin yıldönümü...
Avrupa’da polis devletine geçiş hazırlığı
Emperyalist zirveler ve ABD’nin hesapları
Kanada’da “Yatılı Kilise Okulları”...
İklim değişikliği ve kimi sonuçları
Geleceği kazanmak için mücadeleye!
“6. Filo defol!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Mafya-soygun-katliam düzenine karşı…

İzmir’de “Bir nefes!” mitingi

 

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile 8 Temmuz’da Gündoğdu meydanında miting gerçekleştirildi.

Miting için saat 16.00’dan itibaren Cumhuriyet meydanından girişler yapılmaya başlandı. Mitinge KESK, DİSK, İzmir Barosu, TTB, TMMOB, siyasi partiler, ilerici, devrimci kurumlar katılırken HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile HDP yöneticileri, İzmir Büyükşehir ve Balçova belediye başkanları katıldı. Mitinge; Ege İşçi Birliği flamaları ile katılırken, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) da “Haramilerin saltanatını yıkacağız sosyalizmi kuracağız” dövizleri ve flamaları ile katıldı.

Gündoğdu meydanında kitle toplanırken Praksis müzik grubu sahne aldı ve saat 18.00’de miting, kürsüden katılımcılar selamlanarak başladı. İBB başkanı Tunç Soyer ve CHP yönetiminden kısa konuşmalar yapıldı. Deniz Poyraz şahsında demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulunulduktan sonra, Emek ve Demokrasi Güçleri adına hazırlanan ortak açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptı.

“Bu alanlar korkmayanlar ile doluyor”

“Faşist kutuplaştırıcı politikalarla bizi biz yapan ne varsa inançlarımız, kimliğimiz, emeğimiz, değerlerimiz yok sayılıyor, paramparça ediliyor. Yaratılan korku iklimiyle toplum kendi içine hapsedilmek isteniyor. Kendimizi ifade edemiyoruz. Tek adam rejiminin korku, baskı politikaları tüm toplumsal kesimleri bunaltıyor, Nefes alamıyoruz! Kadınlar katlediliyor!” diye başlayan açıklamanın devamında HDP binasına saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilişi hatırlatıldı. “HDP’ye yönelik kapatma davaları ile toplum baskı altına alınmak ve korkutulmak isteniyor ancak bu alanlar korkanların değil korkmayanlar ile doluyor” denilen açıklamada, AKP iktidarının 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonraki baskıcı, bütün demokratik haklara dönük saldırılarına değinildi. Faşist partinin şefi Devlet Bahçeli’nin toplumsal muhalefet güçlerine yönelik tehditleri ve “katliam çağrıları” üzerinde durulan açıklama şöyle sürdü:

“Çürümüş bir iktidar, çürümüş bir düzen! Her yerinden irin akıyor. Artık gizlisi saklısı yok: Yolsuzluk, mafya, rant ilişkileri ile halkın malları, ülkenin yeraltı ve yer üstü kaynakları, doğası yağma ediliyor. Kayıt dışı ekonomi almış başını gidiyor. Mızrak çuvala sığmıyor!”

Ülke ekonomisinin “karanlık güçlere” teslim edildiği; emekçilerin açlık, yoksulluk ve sefalete sürüklendiği ve pandemi ile bu koşulların emekçiler cephesinden daha çekilmez boyutlara ulaştığı ifade edilen açıklama şöyle son buldu:

“Bizler, bu ülkenin gerçek sahipleri, üretenleri, gençleri, kadınları, ezilen halkları olarak hep vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz, bizi azgın faşist saldırılarla asla yenemeyeceksiniz. Tek adam rejiminin tüm faşist saldırılarına karşı yan yana omuz omuza duracağız. Ve hep birlikte eşit özgür demokratik bir ülkeyi inşa edeceğiz.”

Açıklama, “Denizler kazanacak, faşizm kaybedecek” ifadeleriyle son buldu.

Buldan: Kürt halkını yok sayamazsınız

Ardından kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, mitinge katılanları selamlayarak, “Bugün İzmir’de olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bugün İzmir Meydanı’ndan ülkeyi karanlığa sürükleyenlere iyi bir mesaj vereceğimizi düşünüyoruz. Onun için buradayız” dedi. HDP’ye yönelik saldırılara değinen Buldan “HDP’ye yapılan saldırı tüm İzmir halkına yapılmıştır, kadınlara, gençlere, Kürt ve Türk halkına yapılan bir saldırıdır” dedi.

“Bu saldırının İzmir’de yapılmış olması ayrıca önem taşımaktadır. Çünkü İzmir birçok rengi bir arada barındıran bir kent. Bu yüzden İzmir’de halkları karşı karşıya getirmek istiyorlar ancak başaramayacaklar. Bugün burada binler Deniz oldu, HDP’li oldu” ifadelerini kullanan Buldan, “Kürt halkını yok sayamazsınız, siz Kürt sorununu çözmeden başka sorunu çözemezsiniz” diye de ekledi. Abdullah Öcalan başta olmak üzere siyasi tutsaklara yönelik tecridin kaldırılması talebini dile getiren Buldan, kadınlara yönelik saldırılara da değinerek “İstanbul sözleşmesinden çekilerek tacizin, tecavüzün, kadın cinayetlerinin önünü açmak istiyorsunuz. Kadınlar haklarından, hayatlarından vazgeçmeyeceklerini o kurduğunuz barikatları yıkarak gösterdiler.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Deniz Gezmişler de Deniz Poyrazlar da mücadelemizde!”

Buldan’ın ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise Deniz Gezmiş’in idam sehpasına çıktığında Türk ve Kürt halklarının ortak mücadelesini haykırdığını hatırlatarak, Deniz Poyraz’ı hedef alan kurşunların Türk ve Kürt halklarının ortak mücadelesini hedef aldığını ifade etti. “Deniz Gezmişler de Deniz Poyrazlar da mücadelemizde yaşamaya devam edecek” vurgusu yapan Sancar, “Kürt sorunun çözümünü de biz hep beraber bulacağız. Yeter ki mücadele ortaklığımızı büyütelim. Gün buluşmaları büyütmenin günüdür” diyerek konuşmasını bitirdi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Deniz Poyraz’ın katledilmesine değinerek “Biz bu siyasi cinayetleri tanıyoruz. Deniz’e sıkılan kurşun tek bir katilin tetiğinden çıkan kurşun değildir. Bunun arkasında güçler vardır iktidarın beslediği kesimler vardır” diye konuştu.

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen de mitinge katılanları selamlayarak, “Katiller, mafyalar, çeteler korksunlar. Haklı olan da meşru olan da bizleriz. Korkmuyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından miting Bajar konseriyle devam etti.

Kızıl Bayrak / İzmir