28 Temmuz 2020
Sayı: KB 2020/Özel-7

Devrimci alternatif sorumluluğu
Türkiye’nin Libya macerası ve emperyalist odaklar
CHP Kurultayı üzerine
Avukat Ezgi Önalan: Mücadelemizi sürdüreceğiz
Kıdem tazminatı saldırısına karşı mücadeleye!
TÜİK gerçekleri nereye kadar gizleyecek?
DEV TEKSTİL Genişletilmiş MYK Toplantısı gerçekleşti...
Kayseri'den işçiler: “Kıdem tazminatı için mücadeleye”
Tarihsel temelleriyle Türkiye’de dinsel gericilik - H. Fırat
AB’den 750 milyar avroluk yardıma onay
Mısır’dan asker gönderme, AB’den yaptırım kararı
Suriye’de Halk Meclisi seçimleri
ABD emperyalizmi battıkça saldırganlaşıyor
Afgan kadınlar adlarını istiyor
Kadın cinayetlerine karşı mücadeleyi yükseltelim!
Yasaklara, polis terörüne rağmen kadınlar sokaklarda
Doğayı ve yaşamı korumak için örgütlü mücadeleye!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Baskılara, yasaklara, polis terörüne rağmen kadınlar sokaklarda

 

AKP-MHP iktidarı, kadın düşmanlığını yeni bir boyuta taşıma hazırlığındayken, Muğla‘da Pınar Gültekin’in vahşice öldürülmesi kadınları 21 Temmuz’dan itibaren sokaklara döktü. Aynı gün İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Antakya, Mersin, Malatya, Antalya başta olmak üzere pek çok kentte kadınlar sokaklara çıktı. İzmir‘de eylem yapmak isteyen kadınlar polis engeli ve saldırısıyla karşılaştı.

İzmir’de “Kadınlar Birlikte Güçlüdür” platformunun çağrısıyla toplanan kadınlar, Alsancak’ta açıklama yaptıktan sonra yürümek istedi. Kadınların yürüyüşü polis barikatıyla karşılaştı.

Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürümek isteyen kadınlar, polisin keyfi engellemesini kabul etmeyince polis saldırıya geçti. Çok sayıda kadın, darp ve işkenceyle gözaltına alındı.

Antakya’da Kadınlar Birlikte Güçlü bileşenleri ‘Pınar Gültekin isyanımızdır’ diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin Kadın Platformu ‘Kadın cinayetleri politiktir’ diyerek İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmaya çalışılmasına karşı sessiz kalmayacaklarını haykırdı. Antalya Kadın Platformu Attalos Heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Malatya’da Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısı ile ‘Direniş ve dayanışma sürüyor, mücadele büyüyor’ pankartıyla kadınlar bir araya geldi. Kadına yönelik şiddetin pandemi döneminde arttığına, buna karşı kadınları koruyamayan iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı düşünerek kadınlara bir kez daha saldırdığına dikkat çekildi.

İstanbul’un iki yakasında kadınlar sokakta

Aynı gün Kadıköy ve Beşiktaş’ta kadın örgütlerinin çağrısıyla eylemler yapıldı. Saat 19.00’da Kadıköy Eminönü-Karaköy iskelesi önünde toplanılan eylemde “Pınar Gültekin isyanımızdır! Bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!” pankartı açıldı. Kadına yönelik şiddetin zılgıtlarla ve sloganlarla protesto edildiği eylemde, “Kadın dayanışması yaşatır”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz, 6284 yaşatır” dövizleri taşındı.

Yapılan konuşmalarda “İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın diyenler, 6284 kaldırılsın diyenler, kadın erkek eşit değildir diyenler, kadınlar erkeklere itaat etsin diyenler, kadına yönelik şiddet yasalarına karşı olanlar, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlar, kadınları karakollarda eve geri gönderenler, sığınakların yerini akrabalara söyleyenler, sizler suç ortağısınız!” denilerek alkışlarla zılgıtlarla sloganlar atıldı.

Konuşmaların ardından Khalkedon Meydanı‘na yürüyüş gerçekleştirilerek burada basın açıklaması yapıldı.

21 Temmuz’da Ankara’da Mamak Tuzluçayır ve Kızılay’da kadınlar eylemler yaptı. Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği’nin Tuzluçayır meydanda gerçekleştireceği eylem yasak gerekçesiyle polis engellemesiyle karşılaşınca, dernek önünde basın açıklaması yapıldı.

Kızılay’da Çankaya Belediyesi önünde toplanan Kadın Meclisleri üyeleri “Pınar Gültekin için adalet” talebini dile getirdi. Kadın Meclisleri‘nin ardından Ankara Kadın Platformu da basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylem sırasında Kızıl Bayrak muhabiri de polisin engellemesiyle karşılaştı. Buna rağmen eylemi görüntüleyen Kızıl Bayrak muhabiri, diğer basın emekçileriyle birlikte “erkek olduğu” gerekçesiyle alandan çıkarıldı.

Eylemler ertesi günlerde de sürdü

Kayseri’de 22 Temmuz Çarşamba günü Cumhuriyet Meydanı’nda emekçi kadınlar bir araya gelerek adın cinayetlerini protesto etti. Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Nilüfer Bıçakçıoğlu’nun basın metnini okuduğu eylemde, Pınar Gültekin’in katledilmesine değinildi ve “Bir kez daha haykırıyoruz! Kadınlar öldürülmesin. Kadına şiddet son bulsun. Kanunlar uygulansın!” vurgusu yapıldı.

Çarşamba günü Bursa Kadın Platformu da Nilüfer Kent Konseyi önünde eylem yaptı. Kadın Meclisleri’nin de katıldığı eylemde, kadınlar AKP iktidarının politikalarına tepki gösterdiler, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istediler.Bursa Kadın Platformu adına yapılan açıklamada kadın cinayetlerine engel olması gerekenlerin, kadına yönelik şiddeti önleyecek yasaları iptal etmeye çalıştıkları söylendi. Açıklamada “Her fırsatta kadınların kazanılmış haklarına saldıran, çocuk istismarını meşrulaştıran yasal düzenlemeyi önümüze getiren iktidarın erkek egemen, gerici ve cinsiyetçi politikaları kadınlar ve çocuklar için en büyük tehlike haline gelmiştir.” denildi. Kadın Meclisleri adına yapılan konuşmada ise, kadın cinayetleri teşhir edilerek, İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi çabaları protesto edildi. 

23 Temmuz’da İstanbul Avcılar’da Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüş öncesi yapılan konuşmalarda “Türkiye’de her yıl yüzlerce kadın öldürülüyor ve kadınlar öldürülürken devletin yaptığı tek şey kanunları ve yasaları uygulamamak oluyor. Kadın cinayetleri, kadın düşmanı politikalarla artıyor. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, 6284 kadınların kazanımlarıdır. Bizler bu kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!” vurgusu yapıldı. Konuşmalardan sonra Avcılar Marmara Caddesi girişinden Deprem Anıtı‘na doğru yürüyüşe geçildi. Çevreden birçok kişinin destek verdiği yürüyüş, basın açıklamasıyla son buldu.

Ankara ve İstanbul’da forumlar

26 Temmuz günü de eylemler devam etti, Ankara ve İstanbul’da forumlar gerçekleştirildi. Polis ablukasının dikkat çektiği forumlarda, kadına yönelik şiddet, İstanbul Sözleşmesi tartışmaları üzerine konuşuldu ve mücadeleyi büyütmek için öneriler ele alındı.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kurtuluş Parkı’nda düzenlenen forumda, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için hayati önem taşıdığına vurgular yapıldı. Söz alınıp şiddete, tacize, tecavüze uğrayan kadınların şikayet için gittikleri karakollarda, şikayet etmemeleri yönünde baskıya ve tehdide maruz kaldıklarından söz edildi.

İstanbul Sözleşmesi’nin önemini anlatan, kadın cinayetlerine, tacize ve tecavüze vurgu yapan mitinglerin yapılması, bildirilerin dağıtılması gibi önerilerin de yapıldığı forum mücadele vurgusuyla bitirildi.

İstanbul’da Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda yapılacak forum, polisin parkı kapatması üzerine kadınlar Barbaros Meydanı’nda forum düzenledi. Kadına yönelik şiddetin ele alındığı forumda, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanmasının kadınlar için yaşam güvencesi anlamına geldiği ifade edildi. Ayrıca örgütlü kadınlara, kadın siyasetçilere yönelik saldırılar, Rosa Kadın Derneği ve Sosyalist Kadın Meclisleri‘ne yönelik gözaltı terörü de kınandı.

“Ankara’ya yürüyüş” gibi pek çok önerinin toparlanması ve İstanbul’da hayata geçirilecek eylem planının örgütlenmesi için bir koordinasyon oluşturularak forum son buldu. Forumun ardından polis 8 kişiyi takip ederek kafelerden gözaltına aldı. Gözaltına alınan kadınlar hastanedeki işlemlerinin ardından akşam geç saatlerde serbest bırakıldı.