İçindekiler:

25 Şubat 2023
Sayı: KB 2023/04

Yıkımın sorumlusu harami düzeninden hesap sormak için...
Dayanışmayı her alanda örme zamanı!
Hesap sorma zamanı!
İnlerinden çıkıp tehditler savurdu
"Yüzyılın felaketi" insan kıyımına dönüştü
Emekçiler hesap sormalılar
Deprem bölgesinde bir psikoloğun gözlemleri...
Geleceğimiz için harekete geçelim!
MİB MYK toplantısı sonuç metni
Mücadeleyi büyütmenin tam zamanı!
DEV TEKSTİL Genel Başkanı'nın deprem gözlem notları...
Gerçek katiller kaçamaz!
Kadın sorunu üzerine konferanslardan.../ 1
Ekim Devrimi ve kadının kurtuluşu
8 Mart'ta alanlara...
ABD-Çin gerilimi
Ukrayna'da emperyalist savaşa son!
Putin'in "ulusa sesleniş" konuşması
İşçilerin öfkesinden kurtulamayacaklar!
Deprem bölgesinden gözlemler...
DGB Olağanüstü MYK toplantısı sonuçları...
Deprem bölgesine giden DGB'lilerin gözlemleri...
Depremin artçı sarsıntıları: Kin ve düşmanlık!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Satışa imza atanlar, işçilerin öfkesinden kurtulamayacak!

 

Günlerdir milyonlarca insanımızı doğrudan etkileyen deprem felâketinin yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Acılarımızı paylaşmak, yıkılmış enkazların altından yeniden umutları yeşertmek için dört bir yandan seferber oluyoruz.

Ama betonu çalarak değil, ranta kurban vererek değil, vergimizi sermayeye teşvik diye aktararak değil.

İşçileri, emekçileri açlık sınırında ücretlerle yaşamaya mahkum eden düzenden hesap sorarak yapıyoruz.

Gecesine gündüzüne katıp, milyarlarca liralık banka kredisi yükünün altında ezilen, hor görülenlerin sesi olmak için dayanışmayı, mücadeleyi büyüttük.

Evine ekmek götürmekte zorlanan, her gün daha fazla mesai yapan işçilerin depreme dayanıksız kumdan evlere sıkışıp kalmasına olan öfkemiz var.

Deprem olmuş, felakete dönüşmüş. Babalar, anneler çocukları ile birlikte sokakta kalmış. Çocuklar korkmuş, babalarından ayrılmak istemiyor. Gaziantep’ in büyük sermayedarlarının ise gözü doymak bilmiyor. Günlerdir, işten atma tehditleri eşliğinde büyük bir baskı ve korku iklimi yaratılıyor. Onlarca yakınını kaybeden işçilere zorla iş başı yaptırılmak isteniyor. Düşük ücretlerle çalıştırdıkları işçilerin canını da yok sayıyorlar.

Yüzlerce kilometre uzaktaki bir başka deprem bölgesi olan İstanbul ilindeki Ümraniye Dudullu OSB’ de bulunan Gamak Motor Fabrikası’nda çalışan işçiler de “Artık yeter!” diyerek isyan bayrağını çekti.

Tarihi önemli mücadele geleneğine sahip olan Gamak işçileri, Öz Çelik İş Sendikası’nın ağalık düzenine karşı alınterine, emeğine sahip çıkıyor.

Ek zam talebiyle geçtiğimiz hafta üretimden gelen gücünü kullandılar. Gamak sermayedarının, müdürlerinin, taşeron şirketlerinin insafına bırakılmadan iş güvencesi istiyorlar.

İnsanca yaşama ve çalışma hakkına sahip çıkan işçiler, bu defa Gamak sermayesi ve Öz Çelik İş Sendikası işbirliğiyle ücretsiz izin saldırısı ile karşı karşıya kaldılar.

Gaziantep’ te işçilere zorla işbaşı yaptıran tekstil sermayedarları, İstanbul’ da işçileri zorla ücretsiz izne çıkaran Gamak sermayesi.

Bir sendika düşünün ki, işçiler ek zam istedi diye sermayedarlarla işbirliği yapıp ücretsiz izin saldırısına başvuruyor. Sermayenin yasalarına göre dahi hiçbir karşılığı olmayan bir uygulamayla hiç kimse işçiyi ücretsiz izne çıkaramaz.

Açıkça, işçiye ihanet ediyorlar. Açıkça, işçiyi bir makine parçası gibi görüyorlar. Ses çıkaran işçiyi nasıl cezalandıracağını dert ediniyorlar. Çünkü, işçiler fabrikada kaldıkça tepki büyüyecek, öfke artacak. Son birkaç gündür olduğu gibi yüzlerce işçinin sendikadan istifa ettiğini biliyorlar.

İşçileri etkisizleştirmek için dersler alan, varlıklarını oradan doğru koyan ihanetçi sendikacılar, işçinin tepkisini görünce kaçacak delik arıyorlar, işçilerin öfkesini nasıl söndüreceklerinin hesabını yapıyorlar. İşçileri açlıkla terbiye eden sermaye düzeni gibi, ihanetçi sendika bürokratları da işçileri parasızlık ve borç batağı ile tehdit ediyorlar.

Ne yaparlarsa yapsınlar, nafile çabalar!

Gamak işçisi, gücünü gördü ve kullandı.

Gamak işçisi kardeşler!

Gün, sizlerin birlik olma zamanıdır. Artık, ayrı gayrı yok. Söz-yetki-karar hakkı sizde olmalıdır. Tüm bölümlerde komiteler kurun, sözcüler seçin.

Bundan sonra sermeyadarlar ve onların işbirlikçi-ihanetçi sendika bürokratları, işçilerin öfkesini enselerinde hissetmeye devam edecekler.

Gamak işçileri bir adım attı. Şimdi iki, üç adım atma zamanı. Sendikamız, sermayenin ve işbirlikçi sendika ağalarının düzenine karşı metal işçisinin mücadele bayrağını taşıyor. Bugün de bu mücadeleyi veren Gamak işçilerinin mücadelesini selamlıyoruz, yanınızdayız.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS)

21 Şubat 2023

 

 

Sendika kasalarını depremzedelere açın!

 

İşçilerden sendika yönetimlerine çağrı…

Aşağıda imzası bulunan fabrikalardan işçiler…

Depremin ardından, felaketi yaşayan halkımızın yaralarını sarmak için ülkenin dört bir yanında işçi ve emekçiler olarak seferber olduk. Ülkenin dört bir yanında elimizden gelen tüm yardımları yaptık. Ayrıca pek çok fabrikadan işçi arkadaşımız deprem bölgelerine desteğe gitti. Bugün yaptığımız gibi, bundan sonra da emekçi kardeşlerimizle dayanışmamızı yükselteceğiz. Bizler elimizdeki tüm imkanları seferber ettiğimiz gibi, sendika yönetimlerinin de bu denli büyük bir felaket karşısında daha fazla sorumluluk almaları gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda, aşağıda ismi bulunan fabrikalardan işçiler olarak deprem bölgesinde yaşanan acı kayıpların telafi edilebilmesi için sendika kasalarının depremzedeler için açılmasını ve “en az bir aylık sendika aidatımızın” deprem bölgesine aktarılmasını talep ediyoruz.

Aktarılan aidatların resmi kayıtlara geçmesini ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz...

Ford; İnönü, Gölcük, Yeniköy

Opsan, Kalibre Boru, Gebze Adient, Autoliv,

Gebze Farba, Cengiz Makine, Sarkuysan, ZF Sachs

Çimsataş, Arpek, Anadolu ISUZU , MAN Ankara

Hoşdere Mercedes, Aksaray Mercedes,

Çayırova Arçelik, Eskişehir Arçelik , Bolu Arçelik

İÇDAŞ, MKE, BMC, Çolakoğlu Metalurji, Tabo Otomotiv, TTF, Hema, Akım Metal, Akplas, Bekaert, Federal Mogul,

Kroman, B/S/H

Çerkezköy Arçelik, Arçelik WAT, Kale Kilit, Ankara Arçelik, Hidromek, Eaton , Mitaş, Habaş, İDÇ, Micha, CMS, Gaziemir CMS, Grup Atlantic, ZF, Totomak, Ege ÇELİK, Renault, Tofaş, Bosch, Yeşilova Holding (Cansan, Canel, Canray)

Ermetal, Akwel, Borusan, Maysan Mando, Ototrim, Tkg, Tredin, Çimtaş Kırpart, Aptiv

Diniz Adient

Valeo

Yazaki (Sakarya-Bursa)

Çemtaş

Asil Çelik

Coşkunöz

Metalform

Feka Otomotiv

Mastaş

Nobel

Borçelik

Belka

Beyçelik

Yeşim Tekstil

İpekiş

Acarsoy

Bolu Başoğlu Kablo

Adana Temsa

Arıtaş Kriyojenik

Mersin Çimsataş

Kaynak: Metal İşçiler Birliği facebook sayfasından…