12 Mart 2005
Sayı: 2005/10 (10)


  Kızıl Bayrak'tan
  Yeni saldırı dalgasına karşı hazırlanalım!
  4 Mart eylemi ve özelleştirmeye karşı
birleşik mücadele arayışı
  SEKA direnişi bitti, mücadele sürüyor
  Türkiye uyuşturucu, kara para aklama ve
kayıt dışı “cennet”i
  Başbakan sermaye adına pazarlamacılık yapıyor!
  8 Mart eylemi, provokasyon edebiyatı ve
dökülen demokrasi cilası
  Sınıfsal özüne uygun ve devrimci bir 8 Mart mitinginin ardından
  İstanbul’daki devrimci 8 Mart eylemi üzerine
  Ankara’da 8 Mart eylemlerinde iki farklı tutum
  8 Mart kutlamalarından
   Mamak'ta Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinlik Haftası
 İşçi-emekçi eylemleri
  SEKA işçileriyle dayanışma eylemleri
  Ulusal sorun ve Kürt hareketi/5: “Demokratik uygarlığın” sağı ve solu
  Lübnan’daki Suriye askerleri bahane
 ABD İsrail’i tehdit aracı olarak kullanıyor
“Mühendislik nereye gidiyor?”
 ÇÜ.’nde son sürecin gösterdikleri
Kadın sorunu/2; Kadın sorunu özünde emekçi kadınların sorunudur!
AB Troyka toplantısı
Bültenlerden...
Küresel ısınma
Yerel basından; Rüzgar tersine dönüyor
İran Komünist İşçi Partisi'nin ABD'nin askeri tehditlerine ilişkin bildirgesi
  Mücadele Postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın


 
Kızıl Bayrak'tan

Geçen hafta iki önemli gelişme yaşandı. Birincisi, 8 Mart Dünya Emekçiler Günü vesilesiyle Beyazıt'ta yapılan gösterisiye polisin saldırmasıydı. Bu saldırı günlerce süren bir tartışma yarattı. Sermaye devletinin hükümet ve polis yetkilileri yaptıkları açıklamalarla saldırıyı sahiplendiler. Bu sahiplenme, son dönemde AB üzerinden yaratılmaya çalışılan “demokrasi” beklentilerinin sahte ve içinin boş olduğunu bir kez daha gösterdi. Zira bu devletin sınıf kimliğinde en ufak bir değişim bulunmuyor. Bu temel gerçek ortada iken, demokrasi söylemlerinin aldatıcı işlevi de değişmeyecektir.

8 Mart gösterilerinin ortaya koyduğu bir diğer önemli gelişme ise, devrimci bir 8 Mart kutlamasının bu yılki gösterilere damgasını vurmasıdır. Belli başlı kentlerde devrimci bir 8 Mart gösterileri yapılabilmiştir. 8 Mart'ın tarihsel ve devrimci özüne uygun kutlamalarla geride bırakılması önemli bir politik kazanımdır. Bu kazanımın tablosu ve ne ifade ettiği sayfalarımızdaki 8 Mart değerlenmelerinde ortaya konulmuştur. Devrimci ve ilerici güçler, bu kazanımı büyüterek birleşik, kitlesel ve devrimci bir 1 Mayıs'ın örgütlenmesi için harekete geçmelidir.

***

Geçen hafta yaşanan bir diğer önemli gelişme ise, yaklaşık 2 aydır devam eden SEKA direnişinin, Türk-İş'in hain bürokratlarının devreye girmesiyle bitirilmesiydi. SEKA direnişi sınıf hareketinin geleceği üzerinde önemli bir etki bıraktı. Bu etkinin gücü ve kapsamı önümüzdeki aylarda gündeme gelecek yeni özelleştirme saldırısında daha açık görülecektir.

Bugünden SEKA direnişinin açtığı yolda sınıf ve emekçi hareketine müdahale çabasında yoğunlaşmak sınıf devrimcileri için temel bir görev ve sorumluluktur.

***

Önümüzdeki pazar Newroz kutlamaları yapılacak. Sınıf devrimcileri bu kutlamalara en etkin ve kitlesel bir şekilde katılmak için her türlü çabayı ortaya koymalıdırlar. Komünistler, Kürt sorununda kendi programatik, politik-pratik duruşlarının gereklerini yerine getirmek için azami bir çaba harcamalıdırlar.

20 Mart, Irak'ta emperyalist işgalin ikinci yılı. 19-20 Mart'ta Irak halklarıyla dayanışmak ve ABD işgalini protesto etmek için çeşitli eylem ve gösteriler yapılacak. Komünistler işgalin ikinci yılında bu gösteri ve eylemlere en etkili bir şekilde katılmalı, işgali protesto eden eylem ve gösteriler düzenlemek için harekete geçmelidirler.

***

Ekim Gençliği'nin Mart ‘05 tarihli 81. sayısı çıktı. Okurlarımız Ekim Gençliği'nin yeni sayısını tüm Yay-Sat bayiilerinden ve kitapçılardan temin edebilirler.