8 Mart 2013
Sayı: KB 2013/10

 Kızıl Bayrak'tan
İmralı tutanaklarının yankıları üzerine
Suriye’de yıkıcı savaş tırmandırılıyor!
Gazi ve Ümraniye katliamı!
Polis yeni terör araçlarıyla donatılıyor
Karadağ cinayet davası çürümüş burjuva hukukun aynasıdır!
Türkiye’nin ilk 100 zengin patronu açıklandı
SGBP mücadele için neyi bekliyor!
4+4+4 saldırısı AKP’yi kesmedi
Ağzınızın tadını bozmaya, huzurunuzu kaçırmaya kararlıyız!
MİB MYK Mart Ayı Toplantısı

Kürt Sorunu Üzerine
Konferanslar... / 1
Devletin Kürt açılımı - H. Fırat

Güç Birliği Platformu
Alman emperyalizminden özgürlük ve demokrasi dileniyor! - K. Ali
İşçi bir kadının “Merkel’e açık mektup”a itirazı var - Z. Rençber
Hugo Chavez deneyimi
Hugo Chavez: Sosyalizm kavgasında yaşamaya devam edecek!
Devrimci Kadın Kurultayı tebliğleri... / 4 Kadınların örgütlenme ve
mücadele sorunu!
Emeğin ve emekçinin dostu, sınıf mücadelesinde ortaya çıkar!
“Beyazıt Meydanı’ndaki ölü”
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Kızıl Bayrak'tan...

 Son dönemde “Ada görüşmeleri” üzerinden öne çıkan ve siyasal gündemler arasında ilk sıraya yerleşen Kürt sorunu, BDP’nin son İmralı ziyareti ve tutanak tartışmalarıyla geçtiğimiz haftanın da en temel gündemi oldu.

Kürt hareketini tasfiye etme ve Kürt halkının haklı ve meşru mücadelesini dizginleme projesi olarak gündeme gelen “müzakere” aldatmacası, son yaşanan gelişmelerden ve sızdırılan görüşme tutanaklarından yansıdığı kadarıyla dinci-gerici AKP iktidarının inisiyatifinde ve lehinde ilerlemeye devam ediyor. Görünen o ki müzakere masalarında AKP iktidarının yolu düzleniyor, Kürt halkına verilecek bir takım anayasal kırıntılar karşılığında dinci-gericiliğin dönemsel hedeflerinin önü açılmaya çalışılıyor.

AKP gericiliğinin “entegre” politikalarının ürünü olan müzakere aldatmacası karşısında Kürt hareketinin kapıldığı tasfiyeci sürükleniş ise her geçen gün daha da boyutlanıyor. Sırf “tutanak” tartışmaları üzerinden alınan tutumlar ve dahası yine aynı tutanakların içeriğinden yansıyanlar bunun en açık göstergesi olarak önümüzde duruyor. Dün mücadeleyle elde edilen her şey bugün kurulan müzakere masalarında pazarlık konusu ediliyor. Bunu somut olarak görmek için Batı Kürdistan’da çetelerle kurulan ilişkilere ve yaşanan güncel gelişmelere bakmak dahi yeterli olacaktır.

Bütün bu gelişmeler üzerinden yeni bir Newroz sürecine girmiş bulunuyoruz. Kürt hareketi, başta Kürdistan olmak üzere bir dizi yerde tasfiyeci sürecin öne çıkardığı politikalarla alanlara inmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla 2013 Newrozu’na İmralı görüşmeleri ve bu görüşmelerin politik muhtevası rengini verecek.

Bu tablonun toplamı sınıf devrimcilerine ise kapsamlı sorumluluklar yüklüyor. Zira verili durum, özellikle Kürt sorunu üzerinden devrimci sınıf tutumunun öne çıkarılmasını, işçi ve emekçi kitlelere güçlü bir şekilde taşınmasını yakıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Bunun kendisi bu topraklarda devrimci bir sınıf hareketi geliştirmek bakımından ayrıca önem taşıyor. Sınıf devrimcileri sayılı günler kalan 2013 Newrozu’na öncelikle bu sorumlulukarı üzerinden hazırlanmalıdırlar.

***

Geçtiğimiz hafta yaşanan bir başka önemli olay, Venezuella Devlet Başkanı, Bolivarcı hareketin önderi Hugo Chavez’in hayatını kaybetmesi oldu. O, devlet başkanı olduğu günden itibaren hayata geçirdiği işçi ve emekçi yanlısı sosyal politikalarla yoksul Venezüella halkının gönlünü kazanırken, ABD emperyalizminin baskı ve dayatmaları karşısında sergilediği dik duruş ve uzlaşmaz tavrıyla dünyada milyonlarca emekçinin sevgi ve saygısını kazandı. Chavez, her ne kadar marksist bir devrimci olmasa da emperyalizme kafa tutmasıyla, işçi ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarına, bilinç ve örgütlenme düzeylerine katkı sunan politikaları hayata geçirmesiyle işçi sınıfı mücadelesinde saygın bir yer edinmiş bulunuyor. Bundan sonra da öyle anılacak.

***

Toplumcu Eksen dergisinin 7. sayısı çıktı. Okurlarımız dergiye kitapçılardan ve Eksen Yayıncılık bürolarından ulaşabilir.