5 Mayıs 2017
Sayı: KB 2017/17

Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
2017 1 Mayıs’ı ve sendikal bürokrasi
İstanbul 1 Mayıs’ının ardından...
1 Mayıs’ta Taksim iradesi
Ankara 1 Mayıs’ında ‘Hayır’ çağrısı
Bursa 1 Mayıs’ına 4 bin işçi ve emekçi katıldı
İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda 1 Mayıs
Gebze ve İzmit’te binlerce işçi 1 Mayıs’a katıldı
İllerde 1 Mayıs mitingleri
Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs
Devrimci mirası yaşatmak, daha ileriye taşımakla mümkündür!
Avrupa’da 1 Mayıs kutlamaları
Dünyada 1 Mayıs
Avrupa’daki 1 Mayıs kutlamalarından yansıyanlar
Venezuela’daki gelişmeler üzerine
Meşruiyet krizi ve sınır ötesi saldırganlık
Metal Fırtına’da bir dönüm noktası: 5 Mayıs 2015
Yasaklar devrimci iradeyi teslim alamayacak!
Sovyetler Birliği’nin Hitler faşizmine karşı zaferi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyada 1 Mayıs

 

Dünya genelinde milyonlarca işçi ve emekçi 1 Mayıs’ta alanlara çıktı.

Yunanistan

Tatil günü olmayan 1 Mayıs sendikaların 24 saatlik genel grev ve yürüyüşleriyle karşılandı. 7 yıldır süren ücretlerde ve emeklilik ücretlerinde kısıtlamalar nedeniyle gemilerde çalışan işçilerin yanı sıra, ulaşım sektöründe çalışan işçiler de iş bıraktı. Ege Denizi’ndeki 7 limanda gemiler çalışmadı. Otobüs ve trenler seferlerini iptal ettiler. Bankalar ve hastaneler kapalı kaldı. Atina’da iki ayrı yürüyüş gerçekleştirildi. Sendikaların “Sosyal sistemin yok edilmesine karşı direniyoruz” şiarı ile düzenlediği eyleme 13 bin kişi katıldı. Yürüyüşte ırkçılık ve savaşa karşı pankartlar da taşındı. Atina’da sol eğilimli PAME Sendikası’na üye binlerce işçi Atina’da gösteri yaptı. Syriza hükümeti AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’nin baskısı altında 2019 ve 2020 yıllarında 3,6 milyar avro tasarruf etmeyi kabul etti. Uygulamanın Mayıs ayının ortasında parlamentodan geçmesi bekleniyor. Bu nedenledir ki, işçi ve emekçiler Troyka’nın yanı sıra, onun dayatmalarına direnmeyip, yıkım saldırılarını kabul eden Syriza hükümetini de protestoların hedefi yaptılar.

İspanya

1 Mayıs’ta Madrid’de binlerce kişi sokağa çıktı. İşsizliğin yüzde 27’ye çıktığı ülkede hükümetin “tasarruf” politikaları protesto edildi. “6.200.000 işsiz ; tasarruf politikalarına hayır ve daha fazla demokrasi daha az tasarruf politikası” şiarlı pankartlar taşındı.

Portekiz

Portekiz’in en büyük sendika konfederasyonu CGTP hükümetin “tasarruf” politikalarını protesto etti. Eylemde “Yoksulluğa karşı, daha iyi bir yaşam için: Yeni bir politika ve yeni bir hükümet” çağrısı yapıldı. Portekiz’de toplam 40 kentte yürüyüş ve gösteriler düzenlendi.

İsviçre

Sendikalar ve işçiler “herkes için eşit ve sosyal gelecek” sloganı ile sokaklara çıktılar. Bern ve Zürich’teki gösterilere 10 binin üzerinde işçi ve emekçi katıldı. Zürich’teki gösteride “Daha iyi ücret ve daha iyi emeklilik” talebi ileri sürüldü.

İtalya

En yakıcı sorunlardan işsizlik protesto edildi. Torino’da işçilerle polis çatıştı.

Moskova

Kızıl Meydan’da gerçekleşen geleneksel 1 Mayıs gösterisine 130 bin kişi katıldı. Göstericiler daha yüksek ücret ve daha iyi yaşam ve çalışma koşulları taleplerini yükseltti. Ülkenin diğer bölgelerinde gerçekleşen gösterilere 2,5 milyon kişi katıldı. Moskova’da komünist partisinin 1 Mayıs çağrısına da 3 bin 500 kişi katıldı. “Marx, Engels, Lenin ve Stalin düşünceleri yaşıyor ve kazanacak!” şiarlı pankart taşındı. St. Petersburg’da 200 bin kişi miting yaptı.

Ukrayna

Başkent Kiew’de komünist partisi, komünizmin sembollerini taşıyan göstericilere saldırıldı. Komünist sembollerin yasaklanması gündemde.

Makedonya

Başkent Skopya’da 1 Mayıs gösterisi düzenleyen göstericiler, rüşvetçi politikalara karşı parlamento binasına girdi. Polis göstericilere vahşice saldırdı.

Almanya

Ülke genelinde toplam 500 eylem gerçekleştirildi. 1 Mayıs’ta düzenlenen yürüyüş ve mitinglere 360 bin kişi katıldı. Geçtiğimiz yıl gösterilere 390 bin kişi katılmıştı.

Sendikalar ve sendikal gençlik meslek eğitimi yapanların işyerlerine süreli olarak alınmasının yanı sıra, gitgide büyüyen savaş tehlikesi protesto edildi. Konuşmalarda ayrıca düşük ücret politikalarına ve yaşlılıkta yoksulluğa vurgu yapıldı. Çelik işçileri Thyssen-Krupp’ta iş yerlerinin yok edilmesi planını protesto eden pankartlar taşıdı. Opel işçileri PSA tekelinin işyerini üstlenmesinin sonuçlarını, Volkswagen işçileri VW krizinin yükünün çalışanlara yıkılmasını protesto ettiler. Ford işçileri de Köln’de meslek eğitiminde bulunan taşeron işçilerinin kadrolu yapılmasını talep ettiler. Kuzey Ren Vesfalya’da 14 Mayıs’taki eyalet seçimleri damgasını vurdu.  O kadar ki burjuva partiler 1 Mayıs’ta “işçi dostu” kesildi.

Hollanda

Başkent Amsterdam’da, Hollanda Sendikalar Federasyonu (FNV) tarafından organize edilen etkinlik kapsamında, Jonas Daniel Meijer Meydanı’nda toplanan yaklaşık 7 bin kişi Museum Meydanı’na yürüdü. Sağlık bakımı, metal, genel hizmetler, eğitim alanından farklı meslek gruplarından katılımcılar, Museum Meydanı’nda kurulan platformda haklarını korumak için yaptıkları faaliyetleri anlattı. Genç işçilerin aktif olduğu kutlamanın müzik şenliklerinde de genç sanatçılar kısa konserler verdiler.

Bangladeş

Kötü çalışma koşullarını en yoğun olarak yaşayan tekstil işçilerinin talepleri öne çıktı. Dünyanın tekstil cehennemi Bangladeş’teki eylemlerin en önünde kadın işçiler yer aldı.

Avustralya

İşçiler 1 Mayıs’ta  “Biz kazanacağız” pankartları ile yürüyüş yaptılar. Avustralya`da demiryolları sendikasına üye lokomotif sürücüleri 48 saatlik greve gitti. Ücretlerin düşürülmesi ve çalışma koşullarının kötüleşmesini protesto ettiler. “Pacific National” greve karşı lokavt ilan etti.

Güney Kore

Başkent Seul’deki 1 Mayıs yürüyüşünde asgari ücretin arttırılması ve işçi haklarının iyileştirilmesi talepleri öne çıktı.

Irak

Başkent Bağdat’ta Komünist Partili işçiler ellerinde orak-çekiçlerle yürüdüler.

ABD

1 Mayıs mitinglerinin odak noktası Trump’ın politikaları oldu. Amerikalılar bu 1 Mayıs’ta sömürünün yanı sıra ırkçılığa ve faşizme karşı da yürüdü. Başkent Washington’da işçi haklarına ve ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen politikalarına dikkat çektiler. Washington’daki Malcolm X Parkı’ndan Freedom Plaza’ya kadar ellerinde pankartlarla yürüyen göstericiler, ABD’de “May Day” olarak bilinen günde işçi haklarına vurgu yaptı. Bin civarında göstericinin katıldığı yürüyüş esnasında ağırlıklı olarak Trump’ın “yasa dışı” göçmenlerin ülkeden gönderilmesiyle ilgili politikalarını eleştiren sloganlar atıldı. Latin Amerikalı göstericilerin ilgi gösterdiği yürüyüşte “Grev”, “Göçmen politikalarını sınır dışı edin, göçmenler kalsın” ve “Göçmenler Amerika’yı büyük yapar” gibi pankartlar kullanıldı.

New York’ta 1 Mayıs Kutlamaları Trump karşıtı protestolara dönüştü. Kentin birçok bölgesinde akşamın geç saatlerine kadar düzenlenen protesto gösterilerinde onlarca kişi gözaltına alındı. Kentin bazı yerlerinde yapılan protestolarda polisle göstericiler arasında yer yer arbede yaşandı.

California eyaletindeki San Francisco kentinde de binlerce kişi, Justin Herman Plaza önünde toplandı. Kutlama ve konuşmaların ardından kalabalık, San Francisco Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanlar, Trump’ın bazı politikalarını eleştiren dövizler taşıdılar.
Özellikle göçmen çalışanların haklarını savunan kalabalık, birçok ülkenin dev boyuttaki bayraklarını taşıdı. Çoğu iş yerlerinin kapalı olduğu dikkat çekti.

Bulgaristan

1 Mayıs’ta ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve solcu medya temsilcileri yürüyüş yaptı. Ülkede 1989’a kadar 45 yıl iktidarda kalan eski komünist partisinin devamı olan Rusya yanlısı BSP’nin taraftarları, parlamento önünde toplanarak  yürüdü.

BSP Lideri Korneliya Ninova, gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) en yoksul ülkesi Bulgaristan’da halkın fakirlikten kırıldığını, köy ve şehirlerin boşaldığını, bu durumun gençlerin yurt dışına kaçmalarına neden olduğunu söyledi.

Endonezya

Başkent Cakarta’da 40 bine yakın işçi, meydanlarda toplandı. İşçiler, “İşçiler çok yaşa” sloganları eşliğinde Endonezya Başkanlık Sarayı’na yürüdü. Sarayın önünde toplanan işçiler, düşük maaşlar, sağlık güvencesi yetersizliği ve sözleşmeli işçilik gibi çeşitli şikayetlerini belirterek, hükümet politikalarını protesto etti. Ülkenin ikinci büyük kenti Surabaya ve Bandung gibi başlıca kentlerde toplanan işçiler 1 Mayıs kutlamaları için bir araya geldi. Ülkenin pek çok yerinde Endonezya Sendikalar Birliği Kongresi Konfederasyonu tarafından eylemler yapıldı. İşçi ve emekçiler ülkedeki ağır çalışma koşullarını protesto etti.

İngiltere

“Mayıs Günü (May Day)” olarak da tanımlanan 1 Mayıs’ta birçok kentte işçiler alanlara çıktı. Londra’da yapılan gösteriye binlerce kişi katıldı. Kutlama için Londra’ya gelen binlerce kamu ve özel sektör çalışanı, işçi sendikası üyesi, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, öğrenciler ve emekliler kentin Clerkenwell semtinde toplandı. Buradan pankart ve bayraklar açarak yürüyüşe geçen göstericiler, işçi sendikalarına getirilen yasal kısıtlamaları protesto eden sloganlar attı.

Yürüyüşte hükümetin kemer sıkma politikaları kapsamında sağlık ve eğitim alanındaki harcamalarda yaptığı kesintiler de protesto edildi. Göstericiler yürüyüşün ardından kentin ünlü Trafalgar Meydanı’nda toplandı. İngiltere ve İskoçya’nın diğer büyük kentlerinde de benzer yürüyüşler ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Norveç

Bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına işsizlik, ücret eşitliği, 6 saatlik işgünü, iltica politikası, sonbahardaki seçimler ve göçmen düşmanı politikalara tepki öne çıktı. Ancak binlerce emekçinin en çok dile getirdiği talep ‘güvenceli iş’ oldu. Sendikalar Oslo, Trondheim, Kirkenes, Sør Trøndelag, Odd, Ryken, Halden, Lillehamer, Drammen, Moss, Sarpsborg gibi çok sayıda kentte 1 Mayıs mitingleri düzenledi.

Afganistan

Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde 1 Mayıs dolayısıyla gösteri düzenlendi. Kentte, yürüyen işçiler, “Can güvenliği istiyoruz”, “Ev istiyoruz”, “Maaşlara zam istiyoruz”  sloganlarını attı. Belh İşçiler Sendikası Başkanı Muhammad Hasan Kamuran, gösterinin ardından yaptığı konuşmada, Afganistan’da son zamanlarda işsizlik oranının arttığını belirterek, bu konuda devletin herhangi bir çalışma yapmadığını söyledi. İşçilerin çok düşük maaşla yaşam mücadelesi verdiğini anlatan Kamuran, ayrıca işçilerin herhangi bir güvencesinin de bulunmadığını kaydetti.

Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 15 bin civarında emekçi  birkaç koldan belediye meydanına gelerek, alanda yerlerini aldılar. İşçi ve emekçilerin pankartlarına  “6 saat iş günü”, “12 saat iş gününe hayır”, “Esnek çalışmaya hayır” talepleri yansırken, ayrıca iktidar partisi sosyal demokratların kortejinde ev kiralarının yüksek olduğunu belirten pankartlar  dikkat çekti.

Papua Yeni Gine

Dünyanın en büyük altın madeni olan Timika’daki Grasberg madeninde madenciler 1 Mayıs’ta greve gitti. Sendika, işten atılanların geri alınması ve daha yüksek ücret talep ediyor.

Kolombiya

Başkent Bogota’da Bolivar Meydanı’ndaki etkinliğe sendikalar ve bazı sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra gençlik grupları katıldı. Etkinliğe katılan bazı göstericilerin, M-19 olarak bilinen ve artık faaliyet göstermeyen silahlı sol örgüt “19 Nisan Hareketi” bayraklarını meydandaki Adalet Sarayı duvarlarına ve Simon Bolivar Heykeli’ne asmaları dikkati çekti.

Bu örgütün mensupları 6 Kasım 1985’te aynı binaya saldırmış, yargıç, danışman, adli personel ve ziyaretçilerden oluşan 350 kişiyi rehin almıştı. 24 saat süren eylemin ardından güvenlik güçlerinin binaya düzenlediği operasyonda örgüt mensupları ile birçok yargıç ve çalışan ölmüş, bazı kişiler kaybolmuştu. Daha sonra açılan soruşturmalar sonucu bazı üst düzey askerler tutuklanmıştı.

İsveç

1 Mayıs’ta sokak ve meydanlara çıkan emekçiler, ırkçılık ve özelleştirmeleri protesto etti, daha adil ve eşitlikçi bir sistem talep etti. Bu yıl da siyasi partiler, İsveç’in pek çok yerleşim biriminde ayrı ayrı 1 Mayıs kutlamaları organize ettiler. İşçi ve memur sendikaları ve göçmen örgütleri de bu gösterilerde kendi talepleriyle yer aldı. İsveç Komünist Partisi, “İş, güvenlik ve sosyalizm” parolasıyla 33 yerleşim biriminde düzenlediği etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutladı.

En görkemli ve kalabalık gösteriler başkent Stockholm’de gerçekleşti. İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (LO) çağrısı ile yapılan gösteriye tüm siyasi parti ve gruplar katıldı. Eylem, İspanya İç Savaşı’nda yaşamını yitiren gönüllüler için dikilen La Mano Anıtı’nın önünde yapıldı. Konuşmalar yapan sendika temsilcileri, Avrupa çapında yükselişe geçen ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı mücadele ve uluslararası sınıf dayanışmasının önemine değindiler.

İkinci gösteri ise otonom gruplar tarafından il merkezinde gerçekleştirildi. Sergel Meydanı’nda yapılan gösteride yabancı düşmanı, ırkçı ve faşist örgütlere karşı mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Sosyalist Parti, Adalet Partisi Sosyalistler ve aralarında Kürt, Türk, Asuri-Süryani ve Alevilerin bulunduğu göçmen örgütleri, Sol Parti’nin Medborgarplatsen Meydanı’nda yaptığı gösteriye katıldı.

Norveç

Norveç’te bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına işsizlik, ücret eşitliği, 6 saat iş günü, iltica politikası, sonbahardaki seçimler ve göçmen düşmanı politikalara tepki öne çıktı. Ancak binlerce emekçinin en çok dile getirdiği talep “güvenceli iş” oldu. Yürüyüşler birçok kentte gerçekleşti. Başkent Oslo’daki yürüyüşe 8 bin kişi katıldı.

Küba

Küba ilk kez Fidel’siz 1 Mayıs’ını kutladı. Raul Castro’nun başbakan olarak katıldığı Havana’da yürüyüş oldukça kitleseldi.

Venezuela

1 Mayıs’ta Başkan Maduro asgari ücrete yüzde 60 zam yapacağını açıkladı. On binler Bolivar devrime sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta sokaklara akın etti.

Brezilya

Brezilya’da 28 Nisan günü gidilen genel grevin ardından 1 Mayıs’ta da coşku devam etti. Temer başkanlığındaki devlet politikaları protesto edildi. 

Hong Kong

Son birkaç yıldır Çin’in siyasi müdahalelerine karşı demokrasi isteyen gençlik eylemleriyle gündeme gelen Hong Kong’da binlerce kişi yürüdü. Taleplerden biri çalışma saatlerinin düzenlenmesi oldu.

Porto Riko

Karayip ülkesi, ABD sömürgesi Porto Riko’da  ise işçiler kemer sıkma politikalarına karşı 1 Mayıs’ta genel greve çıktılar.

Filipinler

Filipinler’de ise binlerce işçi kamu ve özel sektör çalışanları için asgari ücret artışı talep ederek yürüdü. ABD’nin emperyalist politikalarını protesto etmek için ABD Büyükelçiliği’ne yürümek isteyenler ise polis barikatıyla karşılaştı.

 
§