1 Kasım 2019
Sayı: KB 2019/40

Krizin faturasını sermaye cephesi ödesin!
AKP-saray rejiminin 2020 yılı bütçesi
Vergi yükü yine işçinin sırtında!
AKP saldırganlığa devam ediyor
Metal Grup TİS süreci ve ‘eşit işe eşit ücret’ talebi üzerine
Metal Grup TİS’leri sürerken Yüksek Hakem Kurulu
İşçilere sosyal medya baskıları
Trakya’da tutuklanan sınıf devrimcilerinden mektup
DEV TEKSTİL GMYK Sonuç Bildirgesi
Valfsan işçileri direnişlerini sürdürüyor
İşçi sınıfı ve şovenizm...
Ermeni Sorunu üzerine eleştirel notlar - Garbis Altınoğlu
Suriye ve Avrupa Birliği emperyalizmi
Nafaka hakkının gaspı ve çocuk istismarının yasalaşması dayatılıyor!
YÖK’e ve YÖK düzenine karşı eğitim hakkımız ve geleceğimiz için mücadeleye!
Eğitim bütçesinde aslan payı dini ve mesleki eğitime!
Susurluk karanlığı devletin gölgesidir!
Fotoğraftan gerçeğe, gerçekten fotoğrafa…
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Eğitim bütçesinde aslan payı dini ve mesleki eğitime!

 

Gençliği bir yandan dini kullanarak gericileştirmeyi, sorgulamayan bir nesil haline getirmeyi, diğer yandan sermayenin ihtiyacına göre ucuz işgücü olarak yetiştirmeyi hedefleyen sermaye devleti, eğitim kurumlarını buna göre şekillendiriyor, yatırımlarını bu yönde yapmaya devam ediyor.

2020 yılı bütçe paylaşımına göre eğitim bütçesinde aslan payı, gelecek yıl için de dini ve mesleki eğitime ayrıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 yılı bütçesinin %4,88’i eğitim yatırımları için ayrılmışken, bu oran 2020 yılında %4,65’e geriledi. 2019 yılında Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne ayrılan ödenek 8 milyar 679 milyon TL ile rekor kırmıştı. Söz konusu ödenek gelecek sene için %15 artırılarak, 9 milyar 904 milyon TL’ye çıkarıldı ve yeni bir rekor kırdı.

Dini eğitime yönelik teşviklerin ve yatırımların bir diğer odağını, Diyanet İşleri Başkanlığı oluşturuyor. Anaokullarından başlayarak üniversitelere, öğrenci yurtlarına kadar eğitim kurumlarının her alanında MEB ile Diyanet İşleri Bakanlığı arasında imzalanan protokoller çerçevesinde dinci-gerici dersler veriliyor. 2020 bütçesinin bir diğer aslan payı sahibini bu kurum oluşturuyor. Gelecek sene için yapılan teklife göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 yılı bütçesinin, 2019 yılına göre 1,1 milyar TL arttırılarak, 11,5 milyar TL’ye çıkarılması planlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2020 yılı Bütçe Teklifi’nde, eğitim yardımlarına ayrılan payda kesintiye gidilirken, eğitim yatırımları için ayrılan pay, son dört yılın en düşük seviyesini gördü. Eğitime bütçe ayırmak yerine Ortadoğu halklarına ölüm olarak yansıyan savaş sanayisine dev bütçeler ayıran sermaye iktidarı, gelecek sene için de bütçenin büyük bir kısmını savaş için ayırmayı hedefledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, her ne kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ardından bütçeden en yüksek payı alan üçüncü bakanlık olsa da MEB’e ayrılan bütçenin merkezi yönetim bütçesi içindeki payı düşürüldü. MEB bütçesinin 2019 yılında %16,81 olan merkezi yönetim bütçesi içindeki payı 2020 yılında %16,1’e indi. Eğitim bütçesinin milli gelire oranı da %3,6 oldu.

Sermaye devletinin eğitim alanında iştahını kabartan bir diğer alanı ise mesleki eğitim oluşturuyor. Ucuz işgücü olarak yetiştirmek istediği gençliği, mesleki alana yaptığı yatırım ile bu alana yönlendiriyor. Son yıllarda sanayi bölgelerinde açılan mesleki okullarla birlikte sermayedarlar, sanayinin doğrudan ihtiyacını karşılayabileceği kalifiye elemanları bu okullarda yetiştirmeyi hedefliyorlar. Bu doğrultuda da sermaye iktidarı eğitime ayrılan bütçenin ikinci aslan payını mesleki eğitim alanına veriyor.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün bütçesi de 2019 yılına göre artırıldı. 2019 yılında 14,7 milyar TL ayrılan Mesleki ve Teknik Eğitimin Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı ödenek teklifi 15,9 milyar TL oldu. MEB’in 2020 yılı bütçesinden Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Mesleki ile Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne aktarılması öngörülen tutar, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne aktarılacak tutarın iki katına yaklaştı. Böylelikle bakanlık, dini eğitim ve mesleki eğitim veren okullara, Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin bağlı olduğu Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nden yüzde 93 daha fazla pay ayırmış oldu.

 

 

 

 

Çalıştaya AKP engeli...

Baskı ve yasaklarınız sökmeyecek!

 

Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz “Özgürlüğümüz ve Geleceğimiz için Eğitim Hakkı Çalıştayı” Kaymakamlık emri ile yasaklandı.

Belediye yetkililerin söylediklerine göre yasaklamanın gerekçesi Suriye’ye dönük işgal harekatıdır. İşgal harekatından bu yana birçok eylem ve etkinlik yasaklandı. AKP iktidarı savaşı bahane ederek içeride baskı ve zorbalığı arttırmaya devam ediyor. Çalıştayı engelleme çabaları eğitim hakkının tartışılmasına dahi duyulan tahammülsüzlüğün göstergesidir.

Aylar öncesinden hazırlıklarına başladığımız çalıştayımızı engelleme girişimi tutmayacak, baskı ve yasaklarınız sökmeyecektir. Eğitim hakkımıza bulunduğumuz her alanda sahip çıkmaya devam edeceğiz. Başlatmış olduğumuz hazırlık çalışmalarımızı, atölyelerimizi, okuma ve eğitim programımızı aksatmadan sürdüreceğiz. Onlar yasaklayadursun, biz çalıştay gündemlerimizi üniversite üniversite, fakülte fakülte, sınıf sınıf gençliğe taşımaya devam edeceğiz. Çalıştayı bir süreç olarak ele aldık, günün ya da mekanın yasaklanması beyhude bir çabadır. Tüm üniversitelileri, liselileri, akademisyen ve hocaları ve eğitim hakkına sahip çıkan herkesi çalıştayımıza güç vermeye, çalışmalarımıza katılmaya çağırıyoruz!

Devrimci Gençlik Birliği

28 Ekim 2019