22 Kasım 2019
Sayı: KB 2019/43

Siyanür değil kapitalizm öldürüyor!
Riyakarlık, kepazelik, kirli pazarlıklar...
Vergi soygununa karşı mücadeleyi tabana yayalım!
Yoksulluk-intihar ya da sosyalizm
Sermaye krizini atlatsın diye sunulan konut kredisi teşviki!
İşçi sağlığı AKP’yle kapitalistlerin insafına terk edilmemelidir
“Sendikacılar zenginleşmiş, sınıfını terk etmiş durumdalar!”
Aksaray İşçi Birliği genişletilmiş işçi toplantısı
Ağustos’ta da işsizlik tırmandı: Bir yılda 980 bin kişi daha işsiz
Opsan patronu iş cinayetinden değil iş cinayeti haberinden rahatsız!
TKİP VI. Kongresi tutanakları… Sendikalar ve sendikal bürokrasiye karşı mücadelenin sorunları-1
Alman kapitalizmi sefaleti derinleştirerek büyüyor
25 Kasım’ın güncel çağrısı
Kadınların işyerlerinde yaşadığı şiddet örnekleri
Tuzla’dan emekçi kadınlar mücadeleye çağırdı
YÖK’ün hedefleri kim ve ne için belirleniyor?
Ankara’da akademik yıl faşist saldırı ve provokasyonlarla başladı
Alaattin Karadağ ölümsüzdür!
Fikirler kitlelere nüfuz edince maddi bir güç olur!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Tuzla’dan emekçi kadınlar mücadeleye çağırdı

 

Kadınlar sessiz kalmamalı!

Artık insanlar şiddetten başka bir şey düşünemiyor. Türkiye, geri kalmış Ortadoğu ülkelerini geçecek neredeyse. AKP iktidarı da söylemleriyle kadına yönelik şiddeti körüklüyor. En son Antalya’da dört kişilik bir aile maddi sıkıntılar nedeniyle yaşamlarına son verdi. Ben alıyorum asgari ücret, tepedekiler alıyor on binlerce lira. Benim aylığım belki onların bir saatlik harcaması. Adaletsizlik burada başlıyor.

Bu düzen şiddeti her yönden besliyor. Eskiden daha caydırıcı cezalar vardı, çocuklara yönelik istismar bu kadar çok yaygın değildi. Şimdi de buna karşın idam cezasını öne çıkarmaya çalışıyorlar. Bu cezanın kadın katillerine, tecavüzcülere uygulanmayacağını biliyoruz. Bunu özgür düşünceyi savunan ilerici insanlara uygulayacaklar.

Artık bu cinayetlerin, istismar vakalarının en üst boyutta cezalandırılması gerekiyor. Örneğin insanlar düşünceleri yüzünden yıllarca hapis yatıyor, ancak katiller karakoldan salıveriliyor. Buradan kadınlara da seslenmek istiyorum; patronumdur, eşimdir, abimdir, babamdır diye susmamamız lazım. Ayıp olan kadının ses çıkarması değil, bu insanlık suçlarının işlenmesidir. Bu nedenle sessiz kalmamalıyız.

Tuzla’dan emekçi bir kadın

 

***

Lütuf değil eşitlik istiyoruz!

Kadına yönelik şiddet giderek artıyor. Kadını zayıf görüp iyilik ettiğini zannederek bir şeyleri kadınların yerine yapmak isteyenler var. Ben bunu da psikolojik şiddetin bir türü olarak görüyorum. Kadına “sen bu vasfa, beceriye sahip değilsin, biz sana bahşediyoruz” diyen mantığı doğru bulmuyorum. Masum gibi gözükse de, bu tavrın kadını ikinci cins gören, eksik kabul eden erkek egemen bakıştan beslendiğini düşünüyorum. Sonuçta bizler ayrıcalık değil eşitlik istiyoruz.

Dinsel dogmalar Türkiye dahil Ortadoğu ülkelerinde çok yaygındır. Gerici ideolojinin bu ülkelerde kadın sorununu katmerlendirdiğini, gözle görülür biçimde arttırdığını gözlemliyorum. Erkek egemen zihniyetin bu tarz araçlarla özellikle kadınlara da sirayet etmesi kadının yine başka bir kadını ezmesine de yol açabiliyor. Bu toplumsal bir sıkıntıdır. Kadının sömürülmesi kapitalist toplumun en küçük birimi olan ailede başlıyor. Sonrasında okulda, sokakta, çalışma yaşamında devam ediyor. Mesleklerin bile cinsiyetlere göre şekillendirildiği bir sistemde yaşıyoruz. Kadının zekasını arka plana atarak, becerisini yok sayarak kendi egemenliklerini devam ettirme çabasına da giriyorlar. Bu zinciri kırmak için mücadele etmemiz gerekiyor.

Tuzla’dan metal işçisi bir kadın

 

***

Birlikte mücadele etmeye ihtiyacımız var

Kadınlar olarak yaşadığımız sorunların sonu gelmiyor. Kendimden örnek verirsem eğer, evlenmeden önce de hep çalıştım. Şimdi de benzer bir hayatım var. Çocuk yaşta çapaya, pamuk toplamaya, kayısı toplamaya giderdim. Evlendim, şimdi iki çocuk annesiyim. Sürekli olarak evde çalışıyorum. Çocukların bakımı ben de. Eşim çalışıyor fakat hayat o kadar pahalılaştı ki ben de merdiven temizliğine gidiyorum. Eşim işten artan kalan zamanını dinlenmekle geçirmiyor ekstra işlere gitmek zorunda kalıyor. Hayat biz kadınlar için çok zor. Geçim bir o kadar zor. Üstelik toplumun çoğu kötü, rezil bir duruma getirilmiş, ahlaki değerleri bozulmuş. Yan yana gelip birbirimize güveneceğimize bir çekememezlik ve düşmanlık var. Bunun ortadan kaldırılması lazım. Birlikte, birbirimize güvenerek mücadele etmeye ihtiyacımız var.

Kızıl Bayrak / Tuzla

 

 

 

 

Kadın cinayeti: Üniversiteli genç kadın katledildi

 

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Fotoğrafçılık Bölümü öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Edinilen bilgiye göre, Muğla’dan Isparta’ya gelen Zafer P., Cankel’in kaldığı aparta gitti ve ikili arasında 17 Kasım gecesi yaşanan tartışma sırasında onu darp etti. Cankel 18 Kasım sabahı hastaneye gidip tedavi oldu.

Daha sonra kaldığı aparta geri dönen Cankel, öğle saatlerinde Zafer P. tarafından bıçaklandı. Sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Cankel’i bıçakladıktan sonra kaçan Zafer P.’nin daha sonra polise teslim olduğu öğrenildi.