İçindekiler:

29 Kasım 2023
Sayı: KB 2023/19

İnsanca bir yaşam için örgütlü mücadeleye!
Yargı krizi mi dinci-faşist rejimi tahkim etme manevrası mı?
Rejimin krizi derinleşiyor!
AKP-MHP iktidarının çimentosu: Sahtekarlık
Tayyip Erdoğan-Olaf Scholz görüşmesi.
Ülke "Avrupa'nın çöplüğü" haline getirildi
"Bir bebekten katil yaratan karanlık!"
İşçilere vergi yükü, kapitalistlere af!
Kartal'da "Artık yeter mitingi"
Sendika ağaları sus pus
25 Kasım eylemleri.
İllerde 25 Kasım
Zor dönemin bilinciyle devrime hazırlanıyoruz
Sınıfın ve devrimin partisi 25. yılında!
Basel'de TKİP'nin 25. yıl etkinliği
Engels ve anti-semitizme karşı mücadele
Friedrich Engels'i anma davasında yargı skandalı
Emperyalist-siyonist barbarlığın Şifa Hastanesi "zaferi"
Dünyada Filistin'le dayanışma eylemleri
Şi Cinping'in ABD ziyaretinden geriye kalanlar!
ABD ve Batı'nın "ulusal güvenliği"ve Siyonistlere desteği
Dünyada 25 Kasım eylemleri
Parasız, nitelikli, ulaşılabilir barınma haktır!
Söz, yetki, karar üniversite bileşenlerine
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

25 Kasım eylemleri...

 

İstanbul’da kitlesel 25 Kasım yürüyüşü

25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Mecidiyeköy Meydanı’nda yapılan eylemde “Failler evde, iş yerinde, sokakta… Erkek-devlet şiddetine karşı kadınlar bir arada, mücadelede!” yazılı ortak pankart taşındı.

Eylemden saatler önce polis ablukasına alınan meydanda toplanan kadınlar Cevahir AVM önüne yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca Gazze ve Rojava’da direnen halklar selamlandı ve AKP’nin kadın düşmanı politikaları teşhir edildi. Yürüyüş sırasında kısa bir oturma eylemi yapıldı ve kadın cinayetinde katledilenlerin isimleri okunarak “Burada!” denildi. Yürüyüş devam ederken cadde üzerinde bulunan Eğitim Sen’den “Filistin’de soykırıma İsrail’le ticarete son” pankartı sarkıtıldı.

Cevahir AVM önünde polis barikatının kurulması üzerine basın açıklaması okundu. Ardından sloganlar eşliğinde meşale yakıldı ve eylemin sonlandırıldığı duyuruldu. Dağılmak için geri dönen kadınlar Fulya’ya kadar ıslık ve sloganlarla yürüyüş yaptı.

İEKK ve DGB eyleme “Kelebekler olup geleceğiz değişecek dünya!” yazılı pankart ve “Vardık, varız, var olacağız!”, “Filistin’de direniş kazanacak!”, “Cinsel, ulusal, sınıfsal, sömürüye son!”, “Kadının kurtuluşu devrimde, sosyalizmde!” dövizleri ile katıldı.

Eylemde Filistin ve LGBTİ+ bayrakları taşındı. Eylemde ayrıca “Têkoşina Rojava Têkoşina Jinan e!” (Rojava direnişi, kadın direnişidir) ve “Yoksulluğa mahkum ettiğiniz aile evinde LGBTİ fobi, kadın cinayeti ve çocuk istismarı var” yazılı büyük pankartlar taşındı.

Gebze’de 25 Kasım

Gebze Kadın Platformu Eski Çarşı önünden kent meydanına yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 17.00’de toplanan kadınlar, “Karanlığın karşısında dayanışma var!” yazılı ozalit ve taleplerin yer aldığı dövizlerle yürüyüş yaptılar. Kent meydanına gelindiğinde ise “İsyandan direnişe, direnişten özgürlüğe!” pankartı ve “Şiddete, yoksulluğa, gericiliğe karşı eşit, özgür, laik bir yaşam için ayaktayız! Gücümüz birliğimizdir!” ozaliti açıldı.

Platform adına okunan basın açıklamasında kadınların yaşadığı şiddete, Filistin’de yaşanan işgale, rejimin uyguladığı yoksulluk ve sömürü politikalarına değinildi. Açıklamada krizin ve savaş politikalarının kadınları derinden etkilediği belirtilerek güvencesiz çalışma koşulları teşhir edildi. Yine deprem yıkımının etkilerinin hala devem ettiğine vurgu yapıldı.

“Haklarımıza göz diken AKP, kadınların itiraz ve isyanına yenik düşecek” denilen açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı kanunun uygulanması, ILO 190’nın onaylanması istendi.

İzmir'de 25 Kasım

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 17.00’de Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki eski Leman Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar, “Savaşa, yoksulluğa, gericiliğe, erkek-devlet şiddetine karşı mücadeleyi yükseltiyoruz!” pankartı açtı. Buradan sloganlar ve ajitasyon konuşmaları eşliğinde Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne kadar coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüş boyunca yapılan koşmalarda kadınlara yönelik artan baskı, şiddet ve gericilik teşhir edildi. Eylem boyunca mücadele ve kadın dayanışması vurguları öne çıktı.

AKP-MHP gericiliğinin icraatlarına karşı mücadeleyi güçlendirme ihtiyacı ifade edildi.

Eylemde okunan basın metninde Mirabel Kardeşler’den bugüne özgür ve eşit bir dünya mücadelesinin sürdüğü belirtildi. Açıklamada AKP iktidarının kadınları ve LGBTİ+’ları hedef göstererek toplumu kutuplaştırmaya çalıştığının altı çizildi. Devamında ekonomik kriz koşullarında kadınların yükünün daha da arttığı ifade edilerek, baskıya ve şiddete karşı sokaklara çıkmaya devam edileceği söylendi.

Konuşmanın sonunda Rojava’da ve Filistin’de direnen kadınlar selamlanarak, baskı ve saldırılara teslim olunmayacağı ifade edildi. Basın metni ayrıca Kürtçe de okundu.

İşçi-Emekçi Kadın Komisyonları’nın “Yaşamak için sosyalizm!”, “Kadına yönelik şiddete son!”, “Mirabel kardeşler kavgamızda yaşıyor!”, “Kapitalizm şiddet üretir!”, “Kapitalizme karşı mücadeleye!”, “Filistin’de işgale son!” şiarlı dövizlerle katıldığı 25 Kasım eylemi, sloganlarla ve halaylarla bitirildi.

Kayseri’de 25 Kasım

Kayseri Kadın Platformu tarafından “Savaşa, erkek şiddetine, yoksulluğa karşı barışı, hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz!” şiarıyla eylem yapıldı. Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Dünyada ve ülkemizde sağ, muhafazakâr iktidarlar, savaş ve şiddet politikalarıyla kadın kimliğine ve emeğine dönük saldırılarını sürdürüyor.

Biz kadınların mücadelesi her zaman olduğundan çok daha fazla baskıyla susturulmaya çalışılıyor. 

25 Kasım’da erkek-devlet şiddetine, yoksulluğa, emek düşmanlığına, savaşlara karşı barışı, hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz.”

Siyonist İsrail devletinin katliamlarına değinilen açıklama İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayan AKP iktidarına ve sermaye cephesine karşı topyekun mücadele çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Eyleme katılan Kayseri İşçi-Emekçi Kadın Komisyonu “Kadın erkek el ele mücadeleye!”, “Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleye!”, “Vardık, varız, var olacağız!”, “Sömürüye, savaşa şiddete karşı mücadeleye!” dövizlerini taşıdılar.

Ortaca’da 25 Kasım

Muğla Ortaca’da kadınlar 25 Kasım eylemi gerçekleştirdi. Ortaca Kadın Platformu tarafından saat 12.30’da Ortaca Cemevi önünde yapılan eylemde platform adına hazırlanan basın metni okundu.

“Bugün 25 Kasım, kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü; umudumuzla, direncimizle dört bir yanımızı kuşatan duvarları aşmak için bir aradayız.” Denilen açıklamanın devamında kadınları hedef alan baskı, şiddet ve çifte sömürüye karşı mücadelenin süreceğine vurgu yapıldı. Ortaca Kadın Platformu 12.30’da yaptığı basın açıklamasının ardından saat 14.00’de Ortaca Cemevi’nde “Kadın ve şiddet” konulu panel düzenledi.

Sarıgazi’de 25 Kasım

Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar Demokrasi Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Şiddete, savaşa, sömürüye, kadına yönelik her türlü şiddete karşı ses çıkar!” şiarıyla örgütlenen açıklamada öncelikle İBB Direnişi Tülay Çal söz aldı. İBB Direnişçisi direniş sürecine nasıl başladığını anlattı. Ardından şunları dedi:

“Bugün Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar eylemleriyle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. İBB'de, İzmir Agrobay’da, Ataşehir Belediyesi’nde, Sputnik’te, Burda Bebek’te kadınlar hakları için direniyor. Direnerek kazanacağız. Kadına yönelik şiddete birlikte ses çıkarıyoruz.”

İBB Direnişçi Tülay Çal'ın ardından basın açıklaması okundu.

Bursa’da 25 Kasım

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Fomara Meydanı’nda toplanan kadınlar, Kent Meydanı’na kadar sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdiler. Eylemde “Kadın dayanışması sınır tanımaz, Savaşa, şiddete, Yoksulluğa karşı sokaktayız” pankartı açılırken, kadınların taleplerini içeren dövizler taşındı. Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında 25 Kasım gününün aynı zamanda barış, adalet ve demokrasi için de bir mücadele günü olarak görüldüğü ifade edildi. Açıklamada yoksullaştırma politikaları teşhir edildi, aynı zamanda üniversiteli genç kadınların sorunlarına değinildi. “Filistin ve Rojava’daki işgal ve savaş politikaları ile kadın düşmanı saldırılar devam etmekte” denilen açıklamada iktidarın uyguladığı politikalara ve gerici saldırılara karşı mücadeleden vazgeçilmeyeceği vurgusuyla son buldu.

Kızıl Bayrak / İstanbul, Gebze, İzmir, Kayseri, Ortaca, Sarıgazi, Bursa