İçindekiler:

29 Kasım 2023
Sayı: KB 2023/19

İnsanca bir yaşam için örgütlü mücadeleye!
Yargı krizi mi dinci-faşist rejimi tahkim etme manevrası mı?
Rejimin krizi derinleşiyor!
AKP-MHP iktidarının çimentosu: Sahtekarlık
Tayyip Erdoğan-Olaf Scholz görüşmesi.
Ülke "Avrupa'nın çöplüğü" haline getirildi
"Bir bebekten katil yaratan karanlık!"
İşçilere vergi yükü, kapitalistlere af!
Kartal'da "Artık yeter mitingi"
Sendika ağaları sus pus
25 Kasım eylemleri.
İllerde 25 Kasım
Zor dönemin bilinciyle devrime hazırlanıyoruz
Sınıfın ve devrimin partisi 25. yılında!
Basel'de TKİP'nin 25. yıl etkinliği
Engels ve anti-semitizme karşı mücadele
Friedrich Engels'i anma davasında yargı skandalı
Emperyalist-siyonist barbarlığın Şifa Hastanesi "zaferi"
Dünyada Filistin'le dayanışma eylemleri
Şi Cinping'in ABD ziyaretinden geriye kalanlar!
ABD ve Batı'nın "ulusal güvenliği"ve Siyonistlere desteği
Dünyada 25 Kasım eylemleri
Parasız, nitelikli, ulaşılabilir barınma haktır!
Söz, yetki, karar üniversite bileşenlerine
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Dünyada Filistin’le dayanışma eylemleri

 

Porto Riko’da Filistin ile dayanışma eylemi

Latin Amerika genelinde olduğu gibi Karayip adası Porto Riko’da da Filistin halkıyla dayanışma eylemleri arttı. “Porto Riko Filistin’in yanında” sloganıyla oluşturulan geniş ittifakın bugüne kadar en büyük gösteri pazar günü başkent San Juan’da gerçekleştirildi.

Porto Riko’da sürgünde yaşayan çok sayıda Filistinli de eyleme katıldı. Kitle Gazze Şeridi’ndeki soykırımı kınamak için Porto Riko hükümet binasından ABD Federal Adliyesi’ne yürüdü.

Venezuela merkezli yayın kuruluşu Telesur haberlerinde eyleme geniş yer verdi. Eylemde konuşan Porto Riko Filistin Dayanışma Ağı sözcüsü Ricardo Santos Ortiz, “Filistinliler dört haftadan fazla bir süredir İsrail ordusunun kanlı bombardımanının kurbanı oldular” dedi.

Eyleme katılan örgütlerden biri olan Feminist Kolektif örgütü ise, “Porto Riko’dan Filistin’e kadar tüm ezilen halkların kurtuluşu için mücadele” çağrısında bulundu.

ABD’de binlerce kişi acil ateşkes için yürüdü

New York Manhattan’da “Gazze için acil ateşkes yapılması”, “ABD’nin İsrail’e yardımlarına son vermesi” çağrılarının yapıldığı kitlesel bir yürüyüş düzenlendi.

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün çağrısı, “Filistin’in devam eden kolonizasyonu ve Gazze’deki soykırımın durdurulması“ şiarlarıyla  sosyal medya üzerinden yapıldı. Yürüyüşe İsrail asıllı ABD vatandaşları da katılarak destek verdi.

ABD’nin başkenti Washington’da da binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Göstericiler, İsrail›in Gazze‘ye yönelik vahşi saldırılarını protesto etti ve sivil halkı hedef alan savaşın hemen durdurulmasını talep ettiler.

Almanya’da Filistin ile dayanışma eylemleri

Almanya’da yapılan Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşlerine binlerce kişi katıldı.

Düsseldorf’ta yapılan İsrail saldırılarına tepki ve Filistin halkıyla dayanışma eylemine, yağmur yağışının şiddetli olmasına rağmen farklı uluslardan binlerce kişi katıldı.

“Filistin’e özgürlük!” ve “Almanya finanse ediyor, İsrail bombalıyor!” sloganlarını sıkça haykıran göstericiler Filistin bayrakları, çeşitli sloganlar içeren dövizler ve öldürülen bebeklerin fotoğraflarını taşıdılar. Yapılan konuşmalarda, İsrail hükümetinin Filistin halkına uyguladığı zulüm teşhir edilirken, buna sessiz kalıp siyonist savaş aygıtına destek veren Alman hükümetinin politikası da mahkum edildi.

Polis, birkez daha yasakçı bir zihniyetle eylemi zayıflatmaya çalıştı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı işlediği suçlara dair sloganların atılmasını yasakladı. “Soykırım” teriminin kullanılmasını engellemeye çalıştı. Ancak siyonistlerin soykırımını protesto eden göstericiler, polisin dayattığı gerici yasakları fiilen deliyorlar.

Berlin’de ise cumartesi günü İsrail’in Gazze’ye karşı devam eden vahşi saldırıları protesto edildi. Yürüyüşe 5 bini aşkın kişi katıldı. Eylemde “Gazze’ye özgürlük!“, „Filistin’e özgürlük!“ sloganları atıldı. Pek çok eylemci Filistin bayrağı taşıdı. “Almanya finanse ediyor İsrail bombalıyor!“, “Katliamı durdurun!“, “Alman Basını yalan söylüyor, Aldanmayalım!” sloganları da eylem boyunca sıkça atıldı.

Eylemden önce polisi, yürüyüş için dayattığı koşulları duyurdu. Siyonistlerin vahşetine kalkan olmaya çalışan Alman polisi diğer şeylerin yanı sıra “hiçbir bayrak veya başka nesne yakılamaz. Her türlü şiddet çağrıları özellikle İsraillilere karşı şiddet ya da İsrail Devleti’nin yıkılması çağrıları” yapmanın yasak olduğunu ilan etti.

Gericilikte başı çeken Münster polisi ise Filistin’le dayanışma yürüyüşüne sıkı yasaklar dayattı. Yalnızca belirli koşullar altında yapılacak bir mitinge izin verildi. Münster’de yapılan eylemde bayrak taşınmasına bile izin verilmedi.

İsrail’in işlediği savaş suçlarını örtme telaşıyla hareket eden Alman devletinin gerici baskılarına rağmen Filistin halkıyla dayanışma eylemleri devam ediyor.

Avrupa Parlamentosu(AP) milletvekillerinden İsrail’e soykırım tepkisi

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını söyleyerek, duruma sessiz kalan Avrupalı hükümetlerin suç otağı olduğuna vurgu yaptılar. Basına yansıyan haberlere göre Avrupa Parlamentosunun İrlandalı milletvekillerinden Clare Daly, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu kesinlikle bir soykırım. Açıkça ilan edilmiştir, niyet ortadadır. Bu yeni bir Nekbe’dir, Gazze halkını topraklarından söküp atmaktır”

AP üyesi Milletvekili Wallace ise, “AB, hala İsrail’in Hamas’a karşı bir savaş içinde olduğunu iddia ediyor. Bu bir yalan. İsrail, sivilleri hedef alıyor” dedi.

AP üyelerinin bir kısmı Gazze’ye karşı savaşın durdurulması için ateşkes çağrısı yapmış, ancak AB şefleri siyonist rejimin savaş suçlarına ortak olma politikasında ısrarlarını sürdürüyor. 

İtalya’da genel grev

İtalya’da en büyük iki sendika olan CGIL ile UIL faşist Giorgia Meloni hükümetinin bütçe taslağını protesto etmek amacıyla cuma günü ülke çapında greve gitti.

 Grev, özellikle kamu sektöründe, okullarda ve postanede gerçekleştirildi. Yerel toplu taşıma araçlarında çalışanlar da sabah 9’dan 13’e kadar iş bıraktı.

Sendikalar, vergi indirimi yerine eğitim ve sağlık gibi alanlara daha fazla kaynak aktarılmasını talep ediyor.