İçindekiler:

1 Mayıs 2023
Sayı: KB 2023/06

Çözüm ne seçimde ne mecliste!
Seçim vaatleriyle Erdoğan kendisine muhalefet!
Saray rejimi yine ırkçı dişlerini gösterdi
Sınıf mücadelesi güçlendirilmelidir!
AKP'nin emekçileri düşmanlaştırma girişimleri
Saray rejimi elini güçlendirmek istiyor...
Sahtekar zihniyet pişkinlikte sınır tanımıyor!
Şehir Hastaneleri masalı
Esas yasa fiili-meşru mücadeledir!
Kamu işçilerinin TİS süreci
İşçi sınıfının biriken öfkesi
14 Mayıs seçimleri ve devrimci parti
Sınıf mücadelesi Avrupa'ya geri dönüyor
Kapitalizm bir ölüm ve yıkım düzenidir!
Avrupa'da yoksulluk artarken...
ABD'nin savaştaki rolü ifşa oldu
Sudan'da çatışmalar ve bölgesel savaş riskleri
Gate Gourmet'te işten atma saldırısı
Rejim kadınlara düşmanlıkta çıtayı yükseltiyor!
"Yaraları sarmaya, hesap sormaya devam edeceğiz"
Haramilere verecek oyumuz yok, soracak hesabımız var!
Hatice Yürekli kavgamızda yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Faturayı ödememek için sınıf mücadelesi güçlendirilmelidir!

E. Eren Yılmaz

 

Düzen partilerinin “varlık-yokluk” meselesi olarak propaganda ettikleri 14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kaldı. Yıllardır iktidardaki AKP gericiliği kurmaya çalıştığı tek adam rejiminin güzellemesiyle yol yürümeye çalışıyor ve seçimlerden bir kez daha onay alarak çıktığında çok daha ötesini yapacağını ifade ediyor. Bunun için seçimleri kazanmak istiyor. Dolayısıyla kendi iktidarı için bir varlık-yokluk tartışması içinde. AKP düzeninin toplum yaşamının her alanında yarattığı çok yönlü yıkımın kitlelerde yarattığı öfkeyi arkasına almak isteyen düzen muhalefeti ise, seçim sandıklarında ipi önde göğüslediğinde bir anda yaşanan tüm sorunların geride kalacağını dile getiriyor. İttifaklarının iç dengelerini de düşündüğümüzde, onlar için de bir varlık-yokluk tartışması bu.

İktidarı ve muhalefetiyle düzen partileri, Türkiye kapitalizminin dümenine oturmayı, bunun için seçimlerde işçi ve emekçilerden oy devşirmeyi umut ediyorlar. Bir tarafta havada uçuşan vaatler ve ülke güzellemeleri diğer tarafta “güneşli günler” propagandası bir arada gidiyor. Televizyonlar, sosyal medya ve sokakta hemen her yerde afişler, pankartlar hep aynı şeyi söylüyor. “Mutlu, huzurlu ve refah içinde bir yaşam…” Zaman değişiyor, kişiler değişiyor, düzen partilerinin adı değişiyor ancak seçimlerde içi boş vaat yarışları ile toplumun geniş kesimlerini bekleyen çalışma ve yaşam koşulları değişmiyor.

Ancak işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelesinin zayıf olduğu böylesi dönemlerde, düzen partilerinin yarattığı sahte atmosferin etkisi tüm toplumu sarıyor. Emekçiler yaşadıkları sıkıntıların çözülmesini kendi dışında arama kolaycılığına kapılıyor. Bugün olduğu gibi. Yıllardır kapitalist sömürü düzeninin dümenindeki AKP’nin yarattığı yıkımın basıncı toplumu bu söylem ve propagandanın etkisi altına alarak, o tarafa ya da bu tarafa eklemlemiş durumda. Emekçiler yaşadıkları sıkıntıların aşılması ve zorlaşan yaşam koşullarının bir parça hafiflemesi için bir “kurtarıcı” bekliyor. Tıpkı diğer her seçimde olduğu gibi. Bugün ise AKP’nin yarattığı yıkımın büyüklüğünden dolayı daha keskin bir istek ve beklenti içindeler.

İşçi sınıfı ve emekçiler AKP’nin 21 yıllık iktidarının yarattığı boğucu atmosferi o kadar derinden yaşıyor ki, seçim atmosferi, ittifaklar, söylem ve vaatler yaşamın temel gündemi durumunda. Ekonomik krizin etkileri, güncel yaşam kaygıları hatta yüz binlerce insanın deprem yıkımının altında kalması dahi geri plana düşmüş durumda. 14 Mayıs herkes için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

AKP-MHP iktidarı ya da onun yerine geçmeye hazırlanan düzen muhalefeti için dönüm noktası olan bu seçimlerden işçi ve emekçiler ne bekliyor, ne umut ediliyor? Kısacası işçi ve emekçiler ne yaşıyor ki, neyin değişmesini istiyor? Ya da AKP öncesi ülkede nasıl bir tablo hakimdi ki, AKP’nin yerine gelecek bir başka düzen partisinin sorunlar yumağını çözebileceğini düşünüyor? Sorunlar uzatılabilir tabii. Ancak seçimler ve düzen partilerinin hangisinin ülkeyi yönettiği işçi ve emekçiler bakımından hiçbir esaslı değişim yaratmadı bugüne kadar, bugünden sonra da yaratmayacaktır.

AKP gericiliğinin önceki tüm iktidarları fersah fersah geride bırakarak işçi ve emekçi düşmanı politikaları hayata geçirmesi, yasa-kural tanımaması tek başına sorunları açıklamaya yetmiyor. Dolayısıyla AKP gittiğinde de sömürü düzeni devam edecek. Esas sorun ve değişimin aranacağı yer bizzat AKP gericiliğini içenden çıkartan ve toplumun üzerine bir kara basan gibi çökmesini sağlayan bu kapitalist düzendir. Evet, AKP iktidarı gitmelidir ama bu hiçbir biçimde diğer düzen partilerinin seçimler üzerinden onaylaması ve meşrulaştırması anlamına gelmez. İşçi ve emekçilerin taraf olduğu ve yaşamında gerçek bir değişim yaratabilecek tek yol, kapitalist düzenin temellerine karşı örgütlü bir mücadeledir. Böyle bir mücadele ancak burjuva iktidarın saldırılarından emeği koruyabilir, toplumun umutla beklediği bir parça nefes alma alanı yaratabilir, AKP gibi gerici iktidarın toplumun derinliklerinde yarattığı tortu süpürülüp atılabilir. 

İşçi sınıfı ve emekçiler her gün acısını yaşadığı kapitalist sömürü düzeninin nasıl ve kimler tarafından yönetileceğini yaşamın ana ekseni haline getirmemelidir. Ülkeyi kimin ucuz işçilik cenneti olarak yabancı sermayeye pazarlayacağı, ekonomik krizin faturasını emekçilere keserken kimin kasanın başında oturacağı neyi değiştirir ki?

Burjuva düzende seçimler göstermelik demokrasi oyunu, sömürü çarklarının perdesi ve her gün bu düzenin tüm sorunlarını iliklerine kadar hisseden işçi ve emekçilere tekrar tekrar sömürüyü onaylatmak anlamına gelir. İşçi ve emekçiler kendi sınıfsal çıkarları temelinde örgütlenmeli, sınıfa karşı sınıf bakışı ile mücadelesini güçlendirmelidir.

 

 

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması

 

HDP önderliğinde kurulan Emek ve Özgürlük İttifakı bugün yazılı bir basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde alacağı tutumu açıklayan ittifak, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini açıkladı. Açıklamada “14 Mayıs 2023’te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz” denildi.

Açıklamada yer alan bazı ifadeler şöyle:

“Türkiye; siyasi, toplumsal ve ekonomik krizlerin bir arada yaşandığı çoklu kriz şartları altında tarihinin en önemli seçimine doğru ilerlemektedir. Türkiye halkları bu çoklu krizin zorlukları, siyasi baskılar ve her türlü eşitsiz propaganda koşullarına rağmen geleceğini kurtarma mücadelesini 14 Mayıs sandıklarında bir kez daha başarıya ulaştırmaya odaklanmıştır…

Türkiye siyasetinin bu kırılma aşamasında, üzerimize düşen tarihi görevi hem geleneğimize hem de gelecek kuşaklara borcumuz kapsamında yerine getirme konusunda mutabık kaldık. Bu kapsamda 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz...

Bilinmelidir ki Türkiye siyasi tarihinin en önemli seçiminde faşizme karşı zafer elde etmenin tek yolu cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaktan geçmemektedir. Bilakis, faşizmi geriletmenin en önemli mecralarından biri TBMM’de çoğunluğu sağlayacak aritmetiği sağlamaktır. Bu durumu sağlamak için tüm Türkiye halklarını, 14 Mayıs 2023 Milletvekilliği Seçiminde Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeye çağırıyoruz… 

Bu tarihi seçimde; Türkiye halklarını bir kez daha milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı’na, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye çağırıyoruz.”

Seçimlerde 100 milletvekili kazanma ve buna dayanarak Türkiye’yi demokratikleştirme iddiası taşıyan Emek ve Özgürlük İttifakı’nda Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) yer alıyor.