26 Şubat 2005
Sayı: 2005/08 (08)


  Kızıl Bayrak'tan
  SEKA’nın çaktığı kıvılcım büyüyor!
  ABD emperyalizmine yanıtımız: Uşaklarını da al ve ülkemizden defol!
  Savaş kundakçılarından uşaklarına sert emir
  Özelleştirmeler Avrupa Birliği için!
  Öğrenci affı neyi gizliyor?
  SEKA direnişi ve acil görevler
  SEKA direnişine ziyaret
  Cevizli Tekel işçileri eylemde
  Adana BDSP ve DHP’den TEKEL ve SEKA işçileriyle dayanışma çağrısı
  Emek Platformu’nu kim kurtaracak?
  Eğitim-Sen eylemleri
   Mersin’deki katliam protesto edildi
  Sermayenin alternatif muhalefet arayışı
  Ulusal sorun ve Kürt hareketi/3: Kürt hareketinde ideolojik silahsızlanma
  Suriye’ye yönelik tehditler sürüyor
  AB şeflerinin Bush'la suç ortaklığı!
 Filistin halkı “barış” yalanına kanmayacak!
Lübnan’da “Lübnanlaşma”
belirtileri
 Kadın emeği ve sendikal katılım
Sosyalizm, kadının kurtuluşu ve
Sovyet deneyimi
İstanbul Eğitim-Sen 4 No’lu Şube Genel Kurulu...
AB ve Kürdistan sorunu
Bültenlerden
Kapitalizmde mutluluk ancak anketlerde olur!!
  Mücadele Postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın 
Kızıl Bayrak'tan

SEKA direnişi devam ediyor. SEKA işçilerinin yaktığı direniş ateşi sınıf ve emekçi kitlelerden giderek daha fazla destek ve dayanışma görüyor. Yıllardır sermayenin saldırıları karşısında eli-koli bağlı kalan işçi ve emekçiler, SEKA işçilerinin açtığı yoldan ilerlemesini bileceklerdir. Şimdiden bunun belirtileri çoğalıyor. TEKEL işçileri bu yoldan ilerliyorlar. Yarın TELEKOM, PETKİM ve diğer sınıf bölükleri de bu yolu izleyecektir.

Sermaye uşağı AKP hükümeti, direnme kararlılığını sürdüren SEKA işçilerinin direnişini kırmak için her yolu deniyor. Ancak kolay bir sonuç alamayacaklarını yaşayarak görmüş oldular. Şimdi de sendika ağalarını devreye sokarak sonuç almaya, bir “çıkış yolu” aramaya başladılar. Bunun için hain Türk-İş ağaları devrede. Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada, sorunun çözümü için bir çıkış yolu aradıklarını dile getirdi.

Mart'ın başında Kocaeli'nde yapılacak Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısıyla ne türden bir çıkış aradıklarına tanık olacağız. Bugün, sadece sermaye ve uşağı AKP hükümeti değil, sendika ağaları da SEKA direnişinden büyük bir tedirginlik ve korku duymaktadırlar. Henüz işçilerin birliğini, direnme gücünü ve mücadele kararlılığını bildikleri için, direnişe saldırma cesaretini kendilerinde bulamıyorlar. Ancak yarın bunun yolunu bulacaklarını düşünüyorlar. Başta direnen SEKA işçileri olmak üzere, TEKEL, TELEKOM, PETKİM işçileri ve diğer sınıf bölükleri ile tüm emek güçleri bu oyunu bozmak için bugünden harekete geçmelidirler. Kıvılcım çakılmış direniş ateşi yakılmıştır. Bu ateşi her tarafa yaymak ve büyütmek günün güncel ve yakıcı görevidir.

***

Önümüzdeki hafta sonu birçok kentte 8 Mart, miting ve etkinliklerle kutlanacak. Bu yılki 8 Mart'ta bir ayrışma yaşandı. Bu ayrışma sonucu devrimci güçler feminist, reformist ve onların kuyruğuna takılan çevrelerle yollarını ayırdılar. Bu ayrışma politik planda devrimci güçleri ve mücadeleyi güçlendirecektir.

Devrimci güçler birçok kentte ayrı 8 Mart kutlamaları yapacaklar. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere farklı kentlerde yapılacak bu kutlamalar önümüzdeki bahar dönemini de olumlu yönde etkileyecektir.

Yapılacak tüm 8 Mart miting ve etkinlikleri aynı zamanda SEKA işçileriyle dayanışmanın zeminine dönüştürülmelidir. SEKA işçisinin mücadelesinde yalnız olmadığını, sınıf ve emekçi kitlelerin gözü-kulağının SEKA direnişinin üzerinde olduğu gösterilmelidir. 8 Mart'ta SEKA direnişini sahiplenmek, yakılan direniş ateşini her tarafa yaymak sınıf ve emekçi hareketinin en büyük kazanımı olacaktır. Bu kazanımı büyütmenin sorumluluğu en başta devrimci güçlerin omuzlarındadır.

***

İstanbul'da 8 Mart kutlaması 6 Mart Pazar günü, saat 12.00'de Beyazıt Meydanı'nda yapılacaktır. Tüm yoldaşlarımızı, okurlarımızı ve ilerici ve emekten yana güçleri 6 Mart'ta Beyazıt Meydanı'na bekliyoruz....